Konec výjezdů do Polska za levnými nákupy. Stát to rychle ukončí, nakupujte draze v Česku

V České republice nebyly nikdy potraviny kdovíjak levné, ale jejich ceny na druhé straně nijak zvlášť nevybočovaly, a tak nebylo kdovíjak potřeba vyjíždět za hranice a pořizovat zboží základní potřeby někde jinde. To se však definitivně změnilo s loňským rokem, kdy přišlo masivní zdražování, kterého v tuzemsku významní hráči využili a navýšili zde ceny jídla na neúnosné úrovně.

Nakupují už tam všechno

V důsledku toho lidé stále častěji vyráželi za nákupy do Polska. A kdo by očekával, že toto chování postupem času opadne, byl by na omylu. Ba právě naopak, k sousedům směřuje stále více zákazníků, kteří už v českých obchodech nakupují jen to nejnutnější. Na internetu potom sdílejí své velké nákupy a počítají, kolik ušetřili. Vyměňují si také tipy, jak nakoupit co nejvýhodněji a co nejvíce zboží, aby vydrželi po celý měsíc, pokud možno jen s tím, co nakoupí v Polsku nebo Německu.

Vše má přitom svůj zajímavý vývoj. Zatímco ještě před pár měsíci lidé vyráželi především na nákupy potravin, přičemž se ještě zastavili na čerpací stanici doplnit palivo, které je u sousedů stále výrazně levnější, dnes už se za hranicemi rozkoukali a objevují jeden obchod za druhým.

Zjišťují například, že nábytek je v Polsku mimořádně levný a že vám ho tamní ochotní obchodníci klidně dovezou až k nám. Ostatně, tamním poměrům se musela přizpůsobit i Ikea. Ta je oproti té české levnější často o padesát a více procent.

Jde ale třeba i o úplně běžné věci. Na internetu jeden zákazník například řešil nutnost nákupu nového záchodového prkénka. Na českých internetových obchodech zjistil, že stojí 3000 Kč a více, což mu přišlo přeci jen moc. Stačilo se ale podívat na polský obchod a rázem byl ten samý produkt k dispozici za pouhý 1000 korun. A tak je to skoro se vším.

Foto: Shutterstock

Zlaté časy jdou pryč

Bohužel se ale zdá, že období těch nejvýhodnějších nákupů v Polsku již definitivně končí. Ty do značné míry totiž závisely na snížené dani z přidané hodnoty, která byla několikrát prodlužována. Tentokrát už se to ale nestane a 1. ledna 2024 dojde k jejímu návratu na původní úroveň. Očekává se přitom, že toho obchodníci využijí k většímu zdražování, než by bylo potřeba.

Aby toho nebylo málo, do hry vstupují další vlivy. Skončila například doba mimořádně silné koruny, která nákupy v Polsku ještě více zvýhodňovala. Koruna v posledních týdnech oslabuje, přičemž se očekává, že padat bude i nadále.

Čtěte také: Pravda o cenách potravin v Německu. Proč nám to tají? Čech vše natočil a lidé nestačí zírat

Lidé už to na svých nákupech v Polsku pozorují. “Je to pravda. Moje nákupy jsou opravdu velké, leckdy přesáhnu v přepočtu i pět tisíc korun, a tam se vám každý výkyv koruny už docela podepíše. Pocitově mi navíc přijde, že v Polsku je teď trochu dráže, a navíc chtějí zvýšit ještě to DPH,” říká paní Kamila, která jezdí za hranice nakupovat už přes rok, a to ze svého bydliště v Hradci Králové. “Od oka jsem si to počítala, ale i tak by to tu mělo být levnější. Jen nevím, jestli ten rozdíl bude tak výrazný, aby se mi sem nadále vyplatilo jezdit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jose
Jose
7 měsíců

Tato vláda tady neučiní už vůbec nic. Každé další volby už na 50 let dopředu prohráli!

Frederik
Frederik
7 měsíců

Jezdím tam a budu jezdit, lidi nejsou blbci a umí počítat. Nevím kdo Vám radí takové blbosti 1. nikdy sem se nesetkal s nasraným polákem 2. Nikdy se mi s autem nic nestalo 3. Hodně krát mi s nákupem pomohli až k autu. Jezdím do Polska už hodně dlouho cca 8 let a pořád to mají a budou mít levnější jak u nás. Tady vládnou blbci a podle toho to taky vypadá…

Luban
Luban
7 měsíců

Levnější a co si budeme povídat myslím že i chutnější

Kristýna
Kristýna
7 měsíců

Hlavně že nějaký pitomec co říká ve zprávách že se u nás už vše zlevňuje.Takové nesmyslné keci a ještě s tím leze do zpráv, na Primě .Přitom je zde vše drahé.A takhle melou kraviny v zprávách

Jan
Jan
7 měsíců

Pokud v Polsku zdraží, tak tady několikanásobně. Poláci budou vždy o desítky procent levnější. Jestě by to chtělo natáhnout nějaký drát a potrubí, aby se dala energie odebírat z okolních státu.

Zdeněk Janečko
Zdeněk Janečko
7 měsíců

Mě by jen zajímalo z čeho mělo to záchodové prkénko být. Za 3000Kč koupíte celý záchod. Takže kdo tady lže?

Pavel Havlíček
Pavel Havlíček
7 měsíců

Tak ať ta slavná vláda Dementů a spol zajistí lepší životní a důstojnou úroveň krom sebe i normálním občanům a nebude třeba jezdit za hranice nakupovat levněji. Já mít 200 000 měsíčně tak si pískám.

Kamil Hořava
Kamil Hořava
7 měsíců

Koruna oslabuje a zloty je o padesát haléřů v Polsku ve směnárne levnější než u nás

Josef
Josef
7 měsíců

Tak ať vláda zajistí plat jak na západě, jai sliboval Klaus v devadesátých letech minulého století, západní ceny tady jsou, ale platy nikoliv. Pak nebude důvod jezdit jinam na nákupy.

Evžen
Evžen
7 měsíců
Reply to  Josef

Chtělo by to radikální řešení na spusob Islandu po roce 2008…!