Kdo neudělá na bojleru jednoduchou úpravu, na konci roku se za energii nedoplatí. Takto chybuje spousta Čechů

Ačkoliv došlo v posledních měsících k mírnému snížení cen za energie, pravdou zůstává, že náklady na plyn a elektřinu představují výraznou nákladovou část rodinného rozpočtu. Přiblížíme vám, jak nastavit správně bojler, abyste ušetřili.

Ohřev teplé vody bojlerem

Bojler jako zásobník teplé vody, který ji neustále ohřívá, je oblíbeným způsobem, jak doma používat teplou vodu. Někteří jej mají propojený s výměníkem od krbu či kamen, jiní jej připojili k fotovoltaické elektrárně. Pro ty méně šťastné pak představuje nákladovou položku, protože provoz bojleru je vzhledem k vysoké spotřebě energie velmi drahý. Věnujte pozornost nastavení bojleru a uvidíte, že náklady na jeho provoz se výrazně sníží.

Měňte nastavení v ročním období

Pro dosažení nízké spotřeby je nejdůležitější správné nastavení teploty bojleru. V žádném případě ji ale nenechávejte stejnou po celý rok. Optimální teplota na bojleru by měla být okolo 60 °C, každý stupeň navíc reprezentuje zvýšení spotřeby o asi 6 %.

V letním období stačí, když budete mít bojler nastavený na 50 až 55 °C. Přes nejchladnější zimní období nastavte teplotu okolo 60 °C.

Stopka pro teploty nad 65 °C

Vana plná horké vody je jistě lákavou představou. Možná proto někteří nastaví bojler na více než 65 °C. Při takto vysoké teplotě ale dochází k zanášení bojleru nečistotami. Při vysokých teplotách se začínají z vody uvolňovat minerální látky, které bojler zanášejí. Zároveň dochází k velké tepelné ztrátě, protože se výrazně liší teplota uvnitř bojleru a vnější teplota.

Foto: Shutterstock

Umístěte bojler správně

Nejnižší spotřebu má bojler, který je umístěný co nejblíže koupelny nebo místu, kde je nejvyšší spotřeba teplé vody. U starších bojlerů se vyplatí nainstalovat časovač. Ten zajistí, že se voda bude ohřívat pouze v době, kdy ji potřebujete. Zapne se například až po vašem návratu domů. Oproti tomu jsou na trhu k dostání chytré bojlery, ty průběžně sledují odběr vody. Vyhodnotí, jakou má domácnost spotřebu v určitých hodinách a nastaví ohřev podle potřeb.

Foto: Shutterstock, zdroje: Which, iHeat

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Barbucha
Barbucha
6 měsíců

Teplotou vody pod 60°C riskujete legionellu. Ale trochu ušetříte…

Tomáš
Tomáš
6 měsíců

A co riziko legionelly? Vyšší teploty jsou bezpečnější pro vaše zdraví!

Václav
Václav
6 měsíců

Nejnižší spotřebu má ten který není zapnutý