Pomoc na úsporná opatření ve výši 150 tisíc korun

Loňský rok zasekl pořádnou sekeru do rozpočtů českých domácností. Zatímco v minulých letech se mohli lidé těšit z nebývale stabilních příjmů i cen, což vytvořilo silnou střední třídu, která nepotřebovala finanční pomoc, rázem se teď v problémech ocitlo značné množství rodin. Jednoduše nemají na to, aby zaplatili náklady na bydlení a ještě k tomu všechny nutné potřeby.

Velká pomoc

Podle odhadů má až čtvrtina všech českých domácností nárok na příspěvek na bydlení. K tomu je opravňuje skutečnost, že více než třetinu svých příjmů musí vydávat za nájem a energie. Zdá se přitom, že toto číslo ještě poroste, protože se zdražuje rychleji než rostou příjmy.

Uhrazení nejnutnějších výdajů na to, aby člověk vůbec mohl bydlet, je přitom jedna věc. Jak ale dosáhnout toho, aby do budoucna nebylo nutné například za energie tolik platit a z okruhu potřebných se tak vymanit? Navzdory zažité představě totiž není zrovna snem většiny lidí zůstat na dávkách. Chtějí se postarat sami o sobě zajistit si důstojný život.

Neustále se přitom mluví o tom, že výrazně nižší spotřebu energií mohou zajistit úsporná opatření. Jistě, nejjednodušší je omezit topení a elektrické spotřebiče. To však lze jen do určité míry. Mnohem účinnější je například zateplit dům, vyměnit okna, případně nainstalovat solární panely. Kde však na to má ale člověk, který pobírá příspěvek na bydlení, vzít?

Foto: Shutterstock

Jak si požádat

Právě tento problém řeší nový program Zelená úsporám Light. Ten slibuje až 150 tisíc korun pomoci na přesně takovéto projekty, které souvisejí se zajištěním větší úspornosti nemovitosti. Žádat přitom mohou automaticky všichni důchodci a právě i ti, kdo pobírají příspěvek na bydlení.

Pakliže jste o příspěvek ještě nepožádali a rádi byste využili tento nový program, zjistěte si, zda na příspěvek máte nárok. Jak už jsme řekli, v zásadě jde o to, zda za náklady na bydlení vydáváte více než třetinu svých příjmů. Pokud ano, pak na pomoc máte nárok a musíte o ni na Úřadu práce zažádat. Následně nebude nic bránit tomu, abyste dostali i oněch 150 tisíc.

Žádosti už je možné odesílat na webu Zelená úsporám Light, přičemž by se poměrně rychle měly vyplácet. Výhodou je, že není třeba mít projekt už hotový, ale můžete ho zaplatit právě z této dotaci. Až k 12. září minulého roku je však možné žádat i zpětně. Program by měl trvat až do poloviny roku 2024. Je na něj vyhrazena částka ve výši 1,5 miliardy korun, která by se v případě potřeby měla ještě navýšit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Mária Sivakova
Mária Sivakova
17 dní

Dobrý den mám zájem pomocí děkuji moc za odpověď