Nezaměstnanost poroste. Těžko se tomu vyhneme

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, éra rekordně nízké nezaměstnanosti v České republice je zcela jistě u konce. Tolik zaměstnaných lidí tu už dlouhou dobu nebude. Naopak, vrátíme se k určitému normálu, který zde byl před touto etapou, což znamená nezaměstnanost v rozmezí 5 až 10 procent, jak je dnes ve světě běžné.

Je to úplně jednoduché

Tento procentuální nárůst však bude znamenat, že stovky tisíc Čechů přijdou o práci. A ti ostatní mohou zapomenout na nějaký výraznější růst mezd, na který si zvykli v posledních letech. Skončí totiž tlak na zaměstnavatele, kteří si opět budou moci na pracovním trhu vybírat. Kdo nebude chtít pracovat za stanovenou mzdu, jednoduše bude nahrazen.

Jak uvádí ekonom Dominik Stroukal ve svém komentáři pro server E15, důsledkem současného postupu České národní banky, která hodlá držet úrokové sazby na výrazně zvýšené úrovni delší dobu, bude jednoznačně nárůst nezaměstnanosti. O to více právě v Česku, kde byla dosud rekordně nízká.

Rovnice je velmi jednoduchá. Vyšší úroky zdražují veškeré půjčky, na kterých je ekonomika do značné míry závislá. Firma lidé si už je nemohou brát v takové míře, což snižuje poptávku po zboží a službách, na jejichž prodeji jsou podniky zaměstnávající lidi závislé. A pokud není odbyt, není ani důvod zaměstnávat tolik lidí.

Foto: Shutterstock

Raději to neříkají

Je až s podivem, jak se o tomto důsledku prakticky vůbec nemluví. Jako by ho chtěli před občany utajit. Dočtete se o něm přitom v každé učebnici ekonomie, nejspíše už v jedné z prvních kapitol.

Názorně si to můžete představit na poměrně jednoduchém řetězci, kterým jsou nemovitosti. Už dnes v důsledku vysokých úroků vidíme masivní propad zájmů po hypotékách. To nemá jen ten efekt, že si lidé nemohou pořídit vlastní bydlení. Ono to začíná okamžitě tlačit na developery, kteří než aby snižovali ceny, raději své projekty zakonzervují a nasmlouvané stavaře propustí. Podobně to funguje i v jiných segmentech ekonomiky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

První vyhazovat cizince a pak domácí. Je to normální že kamkoliv já přijedu jako řidič mluví na mě převážně lámanou češtinou? I velkosklady(Kaufland, Albert..) ve skladu převážně ruština.

Milan
Milan
1 rok

Nebude to takto s propouštěním. Situace je horší, ale zejména se to bude týkat pracovníků problémových a agenturních. A navíc s nižší cenou energií, která je za dveřmi se to může rychle změnit…