Česku hrozí měnová krize, varovala Nomura

Někdy se v průběhu historie může zdát, že se řadu let vůbec nic neděje. Lidé si v pohodě žijí, mají všeho dostatek, neřeší závažné problémy. Jenže pak se to zvrtne a přijde období závažných komplikací, kdy jedna střídá druhou. Ne nadarmo se mluví o sedmi tučných a sedmi hubených letech. Pochopitelně to neplatí vždy přesně, jde spíše o to, že se mezi sebou nestřídají jednotlivé roky, ale spíše etapy.

Závažné problémy

A teď se zdá, že už jsme poměrně hluboko v období, které nám vůbec nepřeje. Po dvou náročných letech, kdy jsme byli v podstatě zavření doma nepřišla kýžená úleva, ale snad ještě horší události, které vyústily v obrovské zdražování a ve skutečnost, že řada lidí ztratila svou pracně vydobytou životní úroveň.

Kdo by si přitom říkal, že rok 2023 už musí být zákonitě lepší, může být opět zklamán. Podle ekonomů to může být podobně špatné jako rok loňský, navíc budeme zřejmě sklízet plody toho, na co se loni zadělalo. Pravděpodobně přijde větší propouštění i krachy firem.

Do toho teď navíc renomovaná japonská banka Nomura vydala analýzu, která pro Českou republiku nevyznívá vůbec dobře. Bankéři totiž vidí souběh faktorů, které mohou vyústit ve velkou měnovou krizi koruny, jaká tu už dlouho nebyla. To je skutečně něco, co bychom v této situaci nepotřebovali a co by mohlo otřást ekonomickým i společenským systémem.

Foto: Shutterstock

Koruna na odpis

Podle analytiků máme z hlediska měnového vývoje podobné vyhlídky jako nepříliš ekonomicky vábné země, jako jsou Egypt, Srí Lanka nebo Turecko. V posledně jmenované ostatně už vidíme, jak to celé může dopadnout. Nezvládnutá měnová politika a velké státní výdaje vedly k tomu, že se tamní měna zhroutila a v zemi panuje obří inflace.

Z určitého pohledu k tomu máme nakročeno. Tuzemskou inflaci se totiž rovněž nedaří krotit, protože ČNB nepoužívá dostatečně nástroje, které má k dispozici. Brzy se vše může utrhnout ze řetězu. Klesá také spotřeba domácností a obchodní bilance začíná být negativní, to znamená, že dovážíme více zboží a surovin než vyvážíme. To je pro Česko neudržitelné, protože jsme nastaveni jako exportní ekonomika.

Pakliže by česká měna skončila v krizi, znamenalo by to okamžitý nárůst cen pohonných hmot a zboží z dovozu. Inflace by se dramaticky prohloubila a lidem by se likvidovaly úspory nebývalým tempem.

Čeští ekonomové to tak dramaticky nevidí a zprávu Nomury zpochybňují s tím, že navzdory tuzemským problémům naznačovaná velká měnová krize nehrozí. Koruna v poslední době naopak posiluje, ovšem to také nemusí trvat dlouho. V tomto ohledu se situace často mění velmi rychle.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav Michlík
Ladislav Michlík
1 rok

A co americký dolar? Ten je vpohodě? A co euro?

Jan
Jan
1 rok

Souhlas,to podepíšu. Jezdím s kamionem a nezdá se mi,že by se málo vyváželo,naopak,vývozu je víc,než se stačí nakládat. Ale od toho už máme internet a zprávy,aby se lidé držel u huby a ve strachu z budoucna,ne?

Vitus
Vitus
1 rok

Jestli je to ta banka , která stojí za krachem IPB v 90 letech ….tak tomu se opravdu musí věřit….mají určitě celosvětové zkušenosti se svou prací….🤗

David
David
1 rok
Reply to  Vitus

Jen tak pro info. Amerika od rusáku nic nebere naopak Evropa začala brát od Ameriky když nás ten ruskej kokot odstřihl. Takže ty si žijou jako prasata v žitě teďka.

Pavel
Pavel
1 rok

Bankéři prý vidí souběh faktorů, ovšem oni na svět kolem sebe nazírají svojí optikou. Já věc vidím tak, že stávající bída a rekordní zdražování elektřiny jsou zaviněny vládou Fialy, hlavně tím, že vláda zarputile odmítá stáhnout naši levnou elektřinu z lipské burzy, odkud naši levnou elektřinu zpětně odkupujeme cca padesátkrát předraženou. Mnohé snahy vlády Fialy jsou likvidační a mají jasné kontury sabotáže. Orgány činné v trestním řízení nekonají tak, jak mají.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Pavel

Jednak to není možné bez toho, abychom opustili EU, a druhak silně přeháníte, nebo možná vůbec nevíte, za kolik tu elektřinu prodáváme a zpětně odkupujeme (ne že by to bylo v pořádku, ale 50x předraženou je naprostý nesmysl, jste úplně mimo realitu).

Lolec
Lolec
1 rok
Reply to  Tomáš

Z Lipske burzy můžeme odejít ze dne na den. Žádná smlouva nebyla vytvořena ale proč by jsme odcházeli, když manageři ČEZu mají z toho nehorázné peníze… Předražená je a neskutečně a v cizině se nám smějí jak jsme blbí. My vyrábíme za levno ale sobě si prodáváme za draho a ještě máme nejdražší elektřinu v Evropě. Paráda panečku to je přímo na jedničku s hvězdičkou.

Vojtěch
Vojtěch
1 rok
Reply to  Pavel

Plácáte neskutečné kraviny. Zjistěte si nejdříve, jak dané věci fungují a neopakuje lži, které tu trousí blb, jehož jediným zájmem je vlastní byznys a, který to osm let likvidoval Českou republiku.

Kvetoslava
Kvetoslava
1 rok
Reply to  Pavel

Jo jak lidi oskubat až na samé dno

Petr
Petr
1 rok

A o to jde zničit to tady jde to roky nejsme soběstační a to je hlavní problém

Zuzana
Zuzana
1 rok

Proč pořád udržujte lidi ve strachu, to že nevyvážíme naše produkty není vina lidí, ale těch kdo pozavirali tovarny a zemědělství také zabili

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Zuzana

Ano

Zvoník
Zvoník
1 rok

Dobře nám tak. Odcinkali jsme si kapitalismus za Hejvla, tak to tady máme. Dobře nám tak.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Zvoník

Nebojte, svezete se s tím taky!

Cechovska
Cechovska
1 rok
Reply to  Zvoník

Zrušili spoustu továren zemědělství a cukrovary na ppokyn EU zruseny zemědělství v úpadku. Voda dražší než vino o energiích nemluve.Cinka li jsme klíčem a máme kapitalismus.Jinak jsme byli ve všem soběstačný to jsme to dopracovali v čele s Havlem.Jinak komunisty ani náhodou.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Zvoník

Ano, dobře nám tak. Kdybychom si jej neodcinkali, bylo by špatně nám tak.

Lolec
Lolec
1 rok
Reply to  Tomáš

Můžete mi ukázat budoucnost, kdyby jsme si nezacinkali? Můžete? Nemůžete! Protože vůbec nevíte jak by to dopadlo. To je jenom Vaše zbožné přání…

Luděk
Luděk
1 rok
Reply to  Tomáš

Nechtěl bych vědět jak by bylo nebýt 89tého