Koronavirus je extrémně nakažlivý. Nemusí pomoct rouška ani mytí rukou, varují pacienti

Loading...

Přestože případů nákazy koronavirem neustále přibývá, stále nemáme o něm a nemoci Covid-19, kterou způsobuje, tolik informací, kolik bychom potřebovali. Jisté je jedno: tento virus se chová velmi zvláštně a jakoby vykazoval všechny charakteristiky nutné pro to, aby dokázal promořit velkou část populace.

Šíří se rychlostí požáru

Vědci se stále přou například o smrtnosti koronaviru. Zdá se, že původně udávaná 1 až 2 % nebudou zcela přesná a určité mutace viru mohou mít za následek výrazně větší množství obětí. Například v Itálii dosahuje smrtnost už hrozivých 10 %. Pravdou ale je, že nejspíš nebyli otestováni zdaleka všichni, kdo se v zemi nakazili.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Nedostatečné informace máme zatím také o tom, jak se koronavirus šíří a jak se jím lidé nakazí, přestože studie v tomto ohledu přibývají. Nicméně může být zajímavé podívat se na příběhy samotných pacientů. Pro americký magazín HuffPost řada z nich popsala, jak se nakazila.

Jedním z nich je americký pastor luteránské církve Trevor Mankin. Také u něj se nemoc Covid-19 projevila. Začátkem března totiž v nemocnici navštívil svého přítele s podezřením na nákazu koronavirem, u kterého se nemoc následně potvrdila. Už v té době dbal silně veškerých hygienických opatření. Na návštěvu si vzal roušku, ochranný oblek a po ní si pečlivě umyl ruce. Také proto ho překvapilo, že se sám nakazil. Navíc onemocněla i jeho žena. Nikdo z nich přitom nekašlal.

Tím to ale nekončí. Než se u něj objevily první příznaky, zastavil se na chvíli ve své kanceláři pro dokumenty. Den do kanceláře přišla pastorova asistentka. Navzdory tomu, že spolu neměli osobní kontakt, nakazila se také ona. “Koronavirus se šíří neskutečně snadno. Vypadá to, že vůbec nezáleží na tom, zda jste v kontaktu s nakaženým nebo nikoliv,” vyjádřil svůj (neodborný) názor založený na zkušenosti.

Čtěte také: Koronavirus vyřeší pouze stádní imunita, obává se část expertů

Není to jako chřipka

Nemoc Covid-19 je z nějakého důvodu často přirovnávána chřipce. Experti přitom už mnohokrát zdůraznili, že tyto viry nejsou podobné. Mohou mít jen některé společné příznaky, což je dáno tím, jak se proti nim tělo brání.

Ale jak se zdá, chřipka má u drtivé většiny lidí lehčí průběh. Pokud tak nemáte štěstí a Covid-19 u vás neprobíhá asymptomaticky nebo jen s lehkými příznaky, a dostanete se do fáze středně těžkého průběhu, musíte se připravit na náročný boj s úpornou nemocí.

Nemoc postihla i 25letou Chiaru DiGiallorenzo z Miami. Přestože se u ní nákaza zpočátku projevila horečkou a únavou, což jsou dva typické symptomy pro chřipku, nezůstalo jen u nich. O pár dní později se ale přidal rostoucí tlak v hrudi a krátící se dech. “Tohle není chřipka.” říká DiGiallorenzo a zdůrazňuje fakt, že mnoho nakažených lidí “bojuje o kyslík“.

Čtěte také: Novým centrem epidemie koronaviru je New York. Přestárlé město se připravuje na katastrofu

Přidává se k ní Christy ze Seattlu. U ní nemoc začala několikadenní horečkou doplněnou zacpaným nosem. Následovaly úporné bolesti hlavy a “mozková mlha”, která jí znemožňovala soustředit se. “Jsem docela zdravá a ani ne tak stará (čtyřicátnice), a přesto mě to pořádně nakopalo.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

45
Komentujte

avatar
15 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
38 Autoři komentářů
InozBalsamoMichaljudita liškovávema Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Inoz
Host
Inoz

“tento virus se chová velmi zvláštně a jakoby vykazoval všechny charakteristiky nutné pro to, aby dokázal promořit velkou část populace”… Tak tady u tohoto tématu užití slova JAKOBY přesáhlo veškerou mez nevhodnosti, jelikož virus tuto schopnost už SKUTEČNĚ prokázal a s přibývajícími dny ji prokazuje stále víc.. S tím onemocněním pastora je to zvláštní, ale na návštěvě u nemocného sice nekašlali, ale mluvili spolu a není tam psáno, jestli měl roušku i ten nemocný a jestli dodrželi nějaký bezpečný odstup. Zamořený virem mohl být rovněž prostor a předměty, kterých se dotýkali a pak si virus mohli na sebe nějak přenést.… Číst vice »

Balsamo
Host
Balsamo

Největší nebezpečí hrozí lidem v domově důchodců od obsluhujícího personálu a potom v nemocnicích, které jsou největším semeništěm různých nakažlivých nemocí a virů. Chraňte se sami, ať tam neskončíte. Odtud vás odvezou už jen do krematoria.

Michal
Host
Michal

Pak už jen zbývá na ruce-kyselina sírová,zdraví neškodná !!

judita lišková
Host
judita lišková

Pořád se mluví o testování a testování. Pokud však jste asymptomatičtí…nikam s tím pochopitelně nejdete..jestli máte nezařaditelné příznaky anebo máte lehký průběh, léčíte se stejně jen dostupnými léky…Paralen, Ibalgin. Do nemocnice se lidé dostanou až při potížích…hlavně dýchacích. Někdy ani do nemocnice nestačíte, virus udeří tak, že za několik hodin nastane smrt, jak už se i stalo. Primář ústecké nemocnice, kde se vyléčili dva pacienti říkal, že se vlastně nic nemění na tom, zda se dozvíte že vir máte…dokonce tvrdil, že volat na hygienu možná ani nemá smysl. Tím asi chtěl říci, že buď máte nebo nemáte štěstí. Nakonec…při takové… Číst vice »

lenka
Host

dotaz – myslíte, že virus zabije pára horká 150 st. Celsia?

Dan
Host
Dan

Ano, pravděpodobně i nižší teploty (nad 60°C) po dobu alespoň 30 minut.

Kremenaq
Host
Kremenaq

Koronaviry jsou termolabilní, což znamená, že jsou citlivé k normálním kulinárním teplotám (70 ° C). Viz. (http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/sars-koronaviry-mohou-prezit-na-nebalenem-pecivu-covid-19?source=rss)

Karel
Host
Karel

Určitě ano.

Mihi
Host

zabije, cokoli nad 100 st., jen to nejde pustit nitrožilně, pač to zabije i hostitele..Fyzika+chemie 6.třída?

Ondra
Host
Ondra

Vzhledem k tomu že se takhle sterilizuji chirurgické nástroje tak asi určitě ano.

lucie černá
Host
lucie černá

ne, ten přežije všechno

Karel
Host
Karel

Vidíš to moc černě Lucie.

Leona
Host
Leona

Ale nepij to tak horký, Lenko.

vema
Host
vema

Určitěěěěě 🙂