Koronavirus je extrémně nakažlivý. Nemusí pomoct rouška ani mytí rukou, varují pacienti

Loading...

Přestože případů nákazy koronavirem neustále přibývá, stále nemáme o něm a nemoci Covid-19, kterou způsobuje, tolik informací, kolik bychom potřebovali. Jisté je jedno: tento virus se chová velmi zvláštně a jakoby vykazoval všechny charakteristiky nutné pro to, aby dokázal promořit velkou část populace.

Šíří se rychlostí požáru

Vědci se stále přou například o smrtnosti koronaviru. Zdá se, že původně udávaná 1 až 2 % nebudou zcela přesná a určité mutace viru mohou mít za následek výrazně větší množství obětí. Například v Itálii dosahuje smrtnost už hrozivých 10 %. Pravdou ale je, že nejspíš nebyli otestováni zdaleka všichni, kdo se v zemi nakazili.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Nedostatečné informace máme zatím také o tom, jak se koronavirus šíří a jak se jím lidé nakazí, přestože studie v tomto ohledu přibývají. Nicméně může být zajímavé podívat se na příběhy samotných pacientů. Pro americký magazín HuffPost řada z nich popsala, jak se nakazila.

Jedním z nich je americký pastor luteránské církve Trevor Mankin. Také u něj se nemoc Covid-19 projevila. Začátkem března totiž v nemocnici navštívil svého přítele s podezřením na nákazu koronavirem, u kterého se nemoc následně potvrdila. Už v té době dbal silně veškerých hygienických opatření. Na návštěvu si vzal roušku, ochranný oblek a po ní si pečlivě umyl ruce. Také proto ho překvapilo, že se sám nakazil. Navíc onemocněla i jeho žena. Nikdo z nich přitom nekašlal.

Tím to ale nekončí. Než se u něj objevily první příznaky, zastavil se na chvíli ve své kanceláři pro dokumenty. Den do kanceláře přišla pastorova asistentka. Navzdory tomu, že spolu neměli osobní kontakt, nakazila se také ona. “Koronavirus se šíří neskutečně snadno. Vypadá to, že vůbec nezáleží na tom, zda jste v kontaktu s nakaženým nebo nikoliv,” vyjádřil svůj (neodborný) názor založený na zkušenosti.

Čtěte také: Koronavirus vyřeší pouze stádní imunita, obává se část expertů

Není to jako chřipka

Nemoc Covid-19 je z nějakého důvodu často přirovnávána chřipce. Experti přitom už mnohokrát zdůraznili, že tyto viry nejsou podobné. Mohou mít jen některé společné příznaky, což je dáno tím, jak se proti nim tělo brání.

Ale jak se zdá, chřipka má u drtivé většiny lidí lehčí průběh. Pokud tak nemáte štěstí a Covid-19 u vás neprobíhá asymptomaticky nebo jen s lehkými příznaky, a dostanete se do fáze středně těžkého průběhu, musíte se připravit na náročný boj s úpornou nemocí.

Nemoc postihla i 25letou Chiaru DiGiallorenzo z Miami. Přestože se u ní nákaza zpočátku projevila horečkou a únavou, což jsou dva typické symptomy pro chřipku, nezůstalo jen u nich. O pár dní později se ale přidal rostoucí tlak v hrudi a krátící se dech. “Tohle není chřipka.” říká DiGiallorenzo a zdůrazňuje fakt, že mnoho nakažených lidí “bojuje o kyslík“.

Čtěte také: Novým centrem epidemie koronaviru je New York. Přestárlé město se připravuje na katastrofu

Přidává se k ní Christy ze Seattlu. U ní nemoc začala několikadenní horečkou doplněnou zacpaným nosem. Následovaly úporné bolesti hlavy a “mozková mlha”, která jí znemožňovala soustředit se. “Jsem docela zdravá a ani ne tak stará (čtyřicátnice), a přesto mě to pořádně nakopalo.

Foto: Freepik

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

45
Komentujte

avatar
15 Komentářová vlákna
30 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
38 Autoři komentářů
InozBalsamoMichaljudita liškovávema Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
padvlk
Host
padvlk

Jenže tak jak řekl prof. Prymula neměl brýle pan farář i přes oči se přenáší koronavirus. To je jasné. U ostatních příkladů jsem nepochopil souvislost že nepomůže nic co nyní děláme. Proto by jsme měli mít rukavice brýle a respirátor z nanovláken. Ale to je jen řeč. Pak by jsme byli možná chráněni na 95%.

Jana
Host
Jana

Zjistila jsem že je to zkrátka otázka štěstí,jestli to chytnu nebo ne.To bychom museli vše desinfikovat kolem sebe a to není v silách člověka.Od všeho v domácnosti čeho se dotkneme,po vnitřku auta,všeho co doneseme z obchodu domů.Pokud si denně vyvařuji nebo na vysokou teplotu přežehlím roušky,desinfikuji všechny kliky u dveří v celém domě,desinfikuji a udržuji kuchyn a koupelnu v čistotě,tak myslím že toto je v mých silách.Když pak sednu do auta k rodinnému příslušníku,který na to kašle,odmítá vyvařit roušku a má ji na týden,v autě nic neotře desinfekčním přípravkem,je celá má snaha k ničemu,,je to jako boj s větrnými mlýny.Napadlo… Číst vice »

Miloš
Host
Miloš

Dotaz ? Není třebas na boj s koronavirem vhodný obyčejný ocet ???

umfa
Host
umfa

Nespolehlivé. Kyselé prostředí virům tolik nevadí. Mýdlo nebo líh jsou lepší.

Karel
Host

Místo úsporných diod si načas dejte do svítidel zejména přenosných lamp co nejvýkonnější úsporné zářivky (luminoforem prochází část UV záření) a v případě nouze jimi můžete sice málo ale dezinfikovat cca do 10 cm od svítidla.

Prorok
Host

Roznáší se to na podrážkách,možná na nadobí s restaurací

Jan
Host
Jan

První věta mě přesvědčila, že článek je blaf a výplod nevzdělaného novináře. NEMOC Covid19???
Covid-19 je vir, nazývaný koronavirus.

Petr
Host
Petr

To vy jste naprostý hlupák. Covid-19 je nemoc, kterou způsobuje virus SARS-CoV-2. Hlavně, že jste se vyjádřil…

Jan
Host
Jan

Ano máte pravdu, omlouvámse.

L. Cápová
Host

Jano, moc hezky jste to vystihla

martas
Host
martas

Hlavně žádnou paniku, to si snad také denně čtete v černé kronice o autohaváriích a vyžíváme se, jak to někoho pomačkalo? A pak nesedneme měsíce do auta? Samozřejmě, že ne, jinak bychom vystrašeně všude chodili pěšky. Lidi, neblázněte, dodržujte hygienu fyzickou, ale i duševní! Nikoho nenakažte, ale to je snad to samé, jako že napitý nelezu za volant.

jenicek54
Host

je zajímavé, že většinou umírají slušní lidé

Jana
Host
Jana

Ti druzí mají v sobě zřejmě něco,čeho se bojí i takový vir.

kerim
Host
kerim

příroda je živý tvor a člověk je celosvětovým škůdcem přírody na této planetě….jeho města a vesnice jsou rakovinové metastázy propojené komunikacemi a inženýrskými sítěmi likvidující přírodu a jako každý živý tvor se příroda brání nepříteli, ničiteli, a škůdci….a kosmopolitní namyšlené lidstvo si stále myslí, že je pánem přírody…není a člověk je jen jedním z přírodních virů jehož tělo se skládá z nekonečného množství dalších virů a živočichů, které se rodí a umírají
,,,,a KORONAVIRUS je živý tvor a bezohledný predátor stejně jako člověk

Franta
Host
Franta

radoby chytry kecy

Karolína
Host
Karolína

koronavirus není živý tvor. Víte vůbec, jak vypadají viry ?

Igi
Host
Igi

…kerim to s tím živým tvorem predátorem myslel obrazně i když spousta lidí optravdu nevi co je to vir,je to de fakto upír,…takový hajzlík pohybující se na hranici mrtvého a nemrtvého

Jan
Host

Žvásty. Mnohem nakažlivější je víra, že to Bureš vyřeší, že je úžasnej a všechno dokáže, nic není horší něž Burešizmus, stkrát fuj !!!

Antonin
Host
Antonin

Vy jste pekny debil teda

Sandt Josef
Host
Sandt Josef

Ty budeš pako 👍😀

Kalous Ušatý
Host
Kalous Ušatý

Ty asi budeš z Prahy, viď, tipoval bych na TOPáka nebo podobnou obskurní fekální marginálii 🙂

Jarda
Host
Jarda

Ty jsi Babisovec obecný? Pouze v čechách se vyskytující? Individuum rozumu mdlého a mravů nekalých?

tereza
Host
tereza

neurážejte se prosím:)

GOGO
Host
GOGO

Moje řeč. Velký Bureš zastíní Stalina. Práší se mu od rypáku, co slovo to lež. A ovce bečí a zpívají buznovodrhovačku od žida svěráka.

padvlk
Host
padvlk

Hlupec nikdy nepochopí že hlupcem je skutečně a hlupci že je hlupcem vykládáš mu zbytečně. Tak tak GOGO

Jana
Host
Jana

Ale pane Jan,přece jste měl možnost jít do politiky,každý z nás tu možnost měl.Po 1989 jste měl možnost podnikat,ukázat co umíte,nikdo by vám nic nenakazoval,dnes byste mohl být podnikatel zrovna tak jak Babiš,a mohl byste řídit tuto zemi a tuto situaci lépe než on.Proč jste toho nevyužil,proč si necháváte své schopnosti jen pro sebe,to od vás není hezké.

Franta
Host
Franta

každy z komunistické rodiny to ano

Jana
Host
Jana

Franto,jste vedle .Jistě z komunistické rodiny měli nahrabáno a podnikat se jim dařilo lépe.Znám ale dost lidí kteří na tom byli opačně a začínali od píky,bez jakéhokoliv majetku.V garážích,v kuchyni,ve výminku po babičce.A byli to lidi kteří i když na to měli,nemohli studovat,byli rádi když se za minulého režimu vyučili.Znám zedníky,kteří měli za komunistů ve škole čtyřky a dnes mají velké stavební a úspěšné firmy.Prostě kdo chce-hledá způsoby,kdo nechce,hledá důvody.Vzpomínám si že když jsem měla asi 14let,přijel na chatu mých rodičů jeden známý,který zůstal v zahraničí,po mnoha letech přijel na pohřeb své matky.Ten když tehdy vyprávěl/za minulého režimu/,že neměl dovolenou… Číst vice »

Miroslav
Host
Miroslav

Prostě blb

filip
Host
filip

hňupe

jan
Host
jan

Klepat tady politickejma kecama v této době dovede jen neumětel.