Většina lidí používá roušky špatně. Naučte se využít je na maximum

Loading...

Češi nemají na rozdíl od asijských národů s používáním roušek příliš velké zkušenosti. Ještě předtím, než se epidemie koronaviru dostala do České republiky, sice z lékáren zmizely veškeré zásoby roušek a respirátorů, ale dlouhou dobu, a to ani tehdy, kdy už byly hlášeny desítky případů nákazy v naší zemi, v nich venku prakticky nebylo nikoho vidět. Souvisí to s tím, že na roušky nejsme zvyklí a nepřipadá nám přirozené je používat.

Přitom hlavně ve městech může být rouška, byť respirátor je samozřejmě ještě lepší, velkým pomocníkem. Za prvé dokáže ochránit okolí před infekčními nemocemi, které byste případně vylučovali. Ale přestože to odborníci příliš často neříkají, ochrání také vás před ostatními. Obyčejná rouška totiž dokáže zachytit drtivou většinu virových kapének. A je celkem jedno, zda si ji koupíte v lékárně nebo vyrobíte z látky sami doma. Koronavirus bude mít výrazně obtížnější práci vás infikovat.

Čtěte také: Koronavirus mohl uniknout z laboratoře, říká lékařka, která na něj vytvořila jednoduchý test

Tedy za předpokladu, že roušku používáme správně. Na první pohled je sice používání roušek a respirátorů jednoduché až primitivní, ale zdání může klamat. Zdravotníci zdůrazňují, že je třeba dodržovat řadu pravidel, aby roušky byly opravdu funkční. V opačném případě vám totiž nejenže nepomůžou, ale mohou také uškodit.

Mějte vždy umyté ruce

Než roušku použijete, vždy si umyjte ruce, protože mohou být kontaminované koronavirovou nebo jinou infekcí. Při nasazování musí být rouška zcela čistá. Ruce je dobré si umýt pod tekoucí vodou. Pokud tato není k dispozici, použijte dezinfekci na bázi alkoholu. Tu po rozetření nesmývejte a nechte zaschnout.

Rouška musí dobře padnout

Ideální jsou roušky, které mají pevný pásek kolem nosu. Díky tomu pak můžete košíček roušky snadno vytvarovat. V důsledku pak lépe padne na obličej a maximálně těsní. Taková rouška se také příjemněji nosí a méně padá, což může být ve veřejných prostorách velký problém.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Na roušku nesahejte

Zásadním pravidlem je, nedotýkat se roušky. Funguje totiž v podstatě jako filtr. Některé látky tak propouští skrz a některé zachytává na svém povrchu. V případě, že se roušky dotknete, je nutné si hned umýt ruce, protože se vám viry mohly zachytit na kůži.

Vlhkou roušku hned vyhoďte

Pokud roušku používáte příliš dlouho nebo se vám namočí například v dešti, rovnou se jí zbavte. Už vám totiž nepomůže. Vlhká rouška ztrácí své filtrační vlastnosti a tím i jakoukoliv účinnost. Základní rouška v běžném prostředí zvlhne přibližně za dvě až tři hodiny. Roušky vyšší kvality vydrží klidně i osm hodin.

Po použití opět omyjte ruce

Když přijde na sundavání roušky, dobře se soustřeďte, než si postup přesně osvojíte a budete ho provádět automaticky. Roušku je třeba sundat vždy zezadu. Chytněte ji za gumičky a nedotýkejte se papírové části vpředu. Opět tak snižujeme riziko, že se viry dostanou na ruce. Ale i poté je nezbytné si ruce omýt.

Čtěte také: Pacienti svou smrt plně vnímají. Smutné svědectví italské lékařky o koronaviru

Použitou roušku vyhoďte

V žádném případě “nešetřete” a standardní papírovou roušku nepoužívejte více než jednou. Po odejmutí roušky z obličeje patří tato do uzavíratelného koše. Pokud byste roušku použili znovu, je velká šance, že byste se naopak sami koronavirem nakazili. V případě látkových roušek je možné je vyvařit a používat opakovaně.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

72
Komentujte

avatar
36 Komentářová vlákna
36 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
58 Autoři komentářů
RadovanMichaelaJitkaEvaewa Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Michaela
Host
Michaela

Chtěla bych připomenout důležitý fakt k respirátorům:
Respirátor chrání pouze osobu, která jej nosí. Ta vdechuje filtrovaný vzduch, ale pokud je již nakažena, vydechuje vir a šíří jej kolem sebe.

Radovan
Host
Radovan

Omyl, respirátor bez ventilku chrání jak nositele, tak okolí. Ale musí to být respirátor bez ventilku

ewa
Host
ewa

ewa
taky jsem myslela že dostanu do schránky nějakou roušku,chyba lavky.pracovnice oú přinesla nam 1ks domu takžé z manželem dělame na ni pořadnik.pomohla dcera ušila.

Miroslava
Host
Miroslava

Dýchat s cystickou fibrozou nejde lehce přes roušku a potí se mi i brýle. Jsem i víc unavená.

LadyM
Host
LadyM

To bychom museli mít k rouškám přístup.

Míša
Host
Míša

Já se třeba zatím vůbec nikde nedozvěděla jakou stranou tu jednorázovou roušku používat. Mám nějaké info od známe z nemocnice, ale všichni kolem mě jí mají obráceně. Takže buď zdravotní sestra neví jak na to a nebo ji všichni kolem mě nosí blbě 😀

Silvie
Host

Hlavně prosím nenoste respirátory s výdechovým ventilem!!!! nebude se Vám sice tolik potit tlama, ale z epidemiologického hlediska je to úplná blbost, snad jenom že ten infekční aerosol vydechujete tou dírou mnohem dál.