Kosmetické a čistící přípravky urychlují menopauzu

Nebezpečné ftaláty a pesticidy bohužel potkáme všude. Začíná to u vody, pokračuje to půdou, ovocem, zeleninou, masem. Proto si řada lidí vybírá raději biopotraviny. Co jste však možná netušili je to, že velké množství těchto nebezpečných látek naleznete i v kosmetice a čistících prostředcích. Studie ukazují, že mohou stát za dřívějším příchodem menopauzy.

Co jsou to ftaláty

Ftaláty jsou organické sloučeniny kyseliny ftalové. Obvykle se používají při výrobě plastů jako změkčovadla. Rozpouští se v nejrůznějších olejích a snadno se při výrobě dostávají do ovzduší. Do našeho organizmu se dostávají vdechnutím, kontaktem s kůží nebo při požití. Přes sliznici se dostávají do krevního oběhu. Potencionální nebezpečí mohou představovat i potraviny v plastových obalech. Ftaláty ohrožují životně důležité vnitřní orgány, brání správnému fungování ledvin a jater. Způsobují alergické reakce a astma. U mužů mají vliv na plodnost.

Rozšířené pesticidy

Pesticidy se hojně používají v zemědělské produkci. Díky nim se daří hubit choroby rostlin a živočišné škůdce. Pesticidy jsou používány i při ochraně zásob ve skladech. Pesticidy se dělí na mnoho skupin, obvykle podle jejich využití. Pesticidy působí toxicky na nervovou soustavu, mohou vést až k poškození vývoje mozku. U dětí zvyšují riziko vzniku leukémie. Byla prokázána souvislost mezi zvýšeným vystavením jedince pesticidům a následným rozvojem Parkinsonovy choroby.

Nebezpečné látky v předmětech denní potřeby

Pesticidy a ftaláty naleznete i v kosmetických a čistících prostředcích. Jsou v make-upu, laku na vlasy, rtěnkách, pudrech, parfémech. Obsahují je domácí čistidla včetně mýdel. Často se nacházejí jak v produktu samotném, tak v jeho obalu.

Ftaláty a pesticidy urychlují menopauzu

Brzký příchod menopauzy znamená u žen nejen nepříjemné pocity při změnách hormonální hladiny. Také jsou více ohroženy osteoporózou a infarktem. Realizované studie ukazují, že se u žen, které používaly denně kosmetické přípravky obsahující ftaláty a pesticidy objevila menopauza až o 4 roky dříve.

Kontrolujte složení kosmetických přípravků a čistících prostředků. Také omezte spotřebu výrobků balených v plastu.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments