Opravdu je tea tree olej tak skvělý? Pro vnitřní použití se nehodí

Tea tree olej pomáhá proti bakteriím, akné i při zánětech. Použít jej lze zevně na tělo, na záněty dutiny ústní, v uchu i na vlasy. Čajovníkový olej je přírodní, neobsahuje žádné přídavné látky, chemikálie, parabeny a sulfáty.

Tea tree olej je jedním z nejpoužívanějších esenciálních olejů. Má širokou škálu účinků a způsobů použití. Složky obsažené v oleji působí proti bakteriím a plísním, zmírňují alergické reakce pokožky a hodí se i na citlivou pleť. Olej se získává z čajovníku australského, který má antiseptické a antibakteriální účinky. Používá se v medicíně i kosmetice.

Na co lze použít Tea tree

Tea tree olej je dezinfekcí při poraněních, hojí rány a popáleniny. Lze použít jako přírodní repelent, protože svou vůní hmyz odpuzuje. Navíc zklidňuje i místo po bodnutí hmyzem a odstraňuje svědění. Používá se i v péči o pleť a hodí se i na citlivou a dětskou pokožku. Ulevuje od ekzémů, plísní a akné. Odstraňuje lupy, používá se na mastnou pokožku hlavy a proti vším.

Jak je to s vnitřním použitím

Vnitřně by se Tea tree olej používat neměl. Lze jej ale ve formě naředěného roztoku použít ke kloktání na infekce v ústech, jako jsou afty a záněty dásní. Používá se taky při léčbě oparu. Pomáhá i při rýmě k potírání okolí nosu nebo k inhalaci roztoku vody s pár kapkami Tea tree oleje.

Použití v domácnosti a pro domácí mazlíčky

Tea tree olej odstraňuje plíseň a dezinfikuje. Lze jej přidat i do pračky k dezinfekci prádla. U domácích zvířat pomáhá při poranění kůže. Často se používá u psů a koní. U koček je nutné opatrné použití, protože se stále olizují. Jeho silné aroma však dobře odpuzuje blechy.

Pozor na neředěnou formu Tea tree

Někdo je na čistý Tea tree olej citlivý, dejte si pozor na neředěnou formu. U zředěné formy se používá 5% koncentrace, kdy si roztok zachovává dezinfekční vlastnosti. Lokálně lze nezředěný použít na opary, akné a odřeniny. Dejte jej na vnitřní stranu zápěstí a vyčkejte, zda se neobjeví alergická reakce.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.