Koupel versus sprcha – je lepší se sprchovat nebo dát přednost vaně?

Dlouhá relaxační koupel. Horká sprcha v zimě, v létě studená je velmi příjemnou záležitostí. Avšak časté máčení pokožce neprospívá. Kdy a jak často je vhodné zvolit sprchu či vanu, aby nebyla pokožka nezdravě a nadměrně vysušována?

Během mytí pokožka ztrácí svou obranyschopnost, je dehydrovaná. Pokud je kůže na omak suchá, někdy i popraskaná, snadněji se do ní dostávají nečistoty, chemikálie a dokonce infekce. To však neznamená, že pokud máte rádi sprchu či si užíváte klidnou hladinu napuštěné vany, je to špatně. Oboje má svá pozitiva.

Sprcha každý den

Sprchování si můžete dopřát denně, je jednak šetrnější k pokožce, proud vody lépe smyje nečistoty i z hůře dostupných míst těla. Sprchování je rovněž osvěžující, díky proudu vody dochází k prokrvení pokožky celého těla, nečistoty jsou smývány a rovnou odplaveny do odpadu, nemohou tak ulpívat na vašem těle jako je tomu při koupání ve vaně. Bonusem zajisté je i fakt, že díky tomu, že při sprchování stojíte, spalujete tuky, málo, ale přeci jen.

Největším přínosem pro zdraví je studená sprcha, které dodá energii, rozproudí krevní oběh, má vliv na posílení imunity. Jednou z výhod sprchování zajisté je i to, že se jedná o nižší spotřebu vody. Samozřejmě záleží na tom, jak dlouho se sprchujete. Nicméně ani se sprchováním to příliš nepřehánějte. Ráno je ideální dát rychlou sprchu a není třeba použít mýdlo. Pro ty, kdo mají citlivou pokožku je vhodná sprcha jednou, výjimečně dvakrát denně.

Vana ano, ale méně často

Relaxace ve vaně je úžasnou záležitostí, ale rozhodně není vhodné to přehánět. Pokožka po delší době ve vodě ztrácí pružnost. Pokud si chcete dopřát pořádnou a kvalitní koupel, vyhněte se chemickým přípravkům, tj. pěnám do koupele, které mají negativní vliv na pokožku. Lepší variantou je olej či koupelová sůl. Je pravdou, že teplá koupel dokáže uvolnit svaly a snížit bolest. Avšak pozor na příliš horkou koupel, která dráždí pokožku.

Ideální je koupel o teplotě 36 až 37 °C, která má sedativní a uklidňující efekt a bude se vám po ní i dobře usínat. Pokud si do vany přidáte mořskou či kuchyňskou sůl, docílíte maximálního účinku v rámci uvolnění svalstva. A taková jodová koupel, byť zrovna není příjemnou aroma záležitostí, ale je skvělá při léčbě artrózy.

Nevýhodou je, že při koupání ve vaně zůstáváte v nečistotách, které ze sebe smýváte, pokožka ve vodě hůře dýchá a nedochází k dostatečnému prokrvení.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments