Oddalujete sprchování? Reakce imunitního systému přijde dříve než tělesný zápach, varuje lékař

Pravdou je, že na podzim a v zimě nemají lidé potřebu se sprchovat tak často jako v létě, kdy se těší, až ze sebe spláchnou pot třeba i několikrát denně. V chladnějších měsících potom mnozí poleví a sprchují se třeba jen jednou za pár dní. Od takového postupu však odrazuje expert, podle kterého je to spojeno s řadou rizik, a to nejen těch kožních.

Sprchování má řadu benefitů

Předně je třeba si jasně říct, proč se lidé vůbec mají sprchovat. Je to nutné kvůli čištění pórů a správnému fungování kožních buněk, což pak posiluje imunitní systém. Ukazuje se také, že teplá koupel před tím, než si lehnete do postele, pomáhá kvalitnímu spánku. Několik výzkumů se shodlo na tom, že optimální je osprchovat se dvě hodiny ped spánkem.

V průběhu sprchování se také prokazatelně zlepšuje průtok krve v těle, koncentrace i dýchání. Tento zvyk je tak velmi důležitou součástí každodenní rutiny, která pomáhá držet tělu držet se v kondici. Na druhé straně platí, že kůže má tendenci vytvářet si povrchovou vrstvu mazu a také řadu prospěšných kožních bakterií. Příliš časté sprchování pak může tuto rovnováhu narušit.

To, jak často se sprchujete, se většinou odvíjí od toho, jaké je zrovna roční období. Je také pravdou, že příliš časté sprchování v zimě může pokožku vysušit, na čemž má už tak velký podíl chladné počasí i přetopené místnosti. Pokud ale snížíte teplotu vody ve sprše, pokožka bude mít menší tendenci se vysušovat.

Foto: Shutterstock

Zápach není správným indikátorem sprchy

Průzkumy ukazují, že řada lidí dokáže vydržet bez sprchy celé týdny, a to aniž by nepříjemně zapáchali. To ale ještě zdaleka neznamená, že by se neměli umýt. Nejde totiž jen o zápach. S tím, jak budete prodlužovat dobu mezi jednotlivými sprchováními, totiž roste riziko, že se ve vaší kůži uhnízdí škodlivé bakterie, které dají zabrat imunitnímu systému.

Podle dermatoložky Michele Greenové už tři až čtyři dny bez srpchy významně zvyšují riziko tvorby tmavých skvrn šupinaté kůže, které vdou k tvorbě plísní a bakteriálních infekcí. Netvoří je přitom pouze jen odumírající kožní buňky, ale také nečistoty a pot. Taková kombinace pak velmi snadno vyvolá akné nebo zhorší kožní onemocnění, jako jsou psoriáza, dermatitida či ekzémy.

Kromě zápachu byste se měli obávat řady různých kožních problémů, jako je akné, podráždění kůže, zhoršení existujících kožních chorob a dokonce plísní. Akné se začne tvořit, když dojde zánětu mazových folikul nejen na tváři, ale také na zádech či hrudi,” uvádí lékařka Michele Greenová. Bakterie potom mohou pronikat dále do těla a napadat imunitní systém.

Experti přitom zdůrazňují, že ve sprše není třeba trávit dlouhou dobu. Stačí krátké sprchování na pár minut, kdy se zaměříte na choulostivá místa, jako je podpaží či slabiny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments