Krásná zahrada z trvalek. Přežijí i velké sucho, které letos zase přijde

Krásná a rozkvetlá zahrada pohladí duši a je snem mnoha pěstitelů. Z okrasné zahrady se můžete těšit i na malém prostoru a při zasazení trvalek vám bude zahrada dělat radost po mnoho let. Které trvalky vybrat, aby vyžadovaly jen minimální péči a nevadilo jim sucho?

Odolné trvalky

Menší zahrady dnes plní zejména okrasnou funkci a při hektickém způsobu života máme na údržbu květin jen minimum času. Proto vítáme odrůdy květin, kterým můžeme věnovat jen základní péči, a přesto nás odmění bohatými květy. Poznejte odrůdy odolných a skromných rostlin, které prozáří vaši zahradu a neokradou vás o cenný čas. Nemusíte se o ně bát ani v obdobích letního sucha, bez obav odjedete i na delší dovolenou.

Suchomilné trvalky

Základem zahrady, která vyžaduje jen minimální péči by měly být xerotermní rostliny. Suchomilné trvalky jsou nenáročné a odolné. Převážná většina z nich kvete od května až do srpna. Mezi ně můžete sázet letničky nebo cibuloviny. Tím zajistíte pestrou paletu barev na vaší zahradě po celý rok. Na větších prostranstvích můžete suchomilné trvalky kombinovat se suchomilnými dřevinami.

Foto: Shutterstock

Které trvalky na zahradu

Mezi suchomilnými trvalkami je velký výběr. Zasaďte trávničku, hvozdík, levanduli, netřesk nebo rozchodník. Ze suchomilných dřevin vyberte agáve, mandloň, tamaryšek nebo rakytník. U rakytníku se brzy dočkáte chutných plodů bohatých na vitamín C. Paletu barev doplňte sytou zelenou a zasaďte traviny jako ovsíř, dochan nebo třeslici.

Kam sadit trvalky

Jak už název napovídá, suchomilné trvalky saďte tam, kde je teplo a slunce. Jsou vhodné do záhonů, vyvýšených záhonů, ale i do nádob. Upřednostní půdu s propustnou drenáží, ale pozor, některé odrůdy vyžadují přímo písčitou půdu. Rostliny s delšími kořeny potřebují zapustit hlouběji do země. V malém základu půdy zase dobře prospívají sukulenty, netřesky a rozchodníky.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments