Krby čeká zákaz už letos. Už si nezatopíte. Ještě se tomu lze vyhnout, ale přijde to draho

Už se naplno ukazuje, že snaha omezit nejrůznější emise je skutečně plošná a rozhodně se nezastaví jen u automobilů. Ostatně, mluví se o zákazu plynových kotlů a ještě předtím to ve velkém schytají krby. Tam je navíc problém i s prachovými částicemi, které jsou prý velmi škodlivé.

Zákaz pro řadu krbů

V sousedním Německu to berou velmi zhurta a už letos část krbů, které tam lidé používají, jednoduše zakážou. A nejde jen o to, že by se nesměly prodávat. Ne, pokud máte určitý krb již nainstalovaný doma, nebudete ho smět vůbec používat.

Vše vyplývá z aktuální vyhlášky pro ochranu před imisemi. V ní se kromě jiných zařízení vyskytují právě i krby, jež už nevyhovují novým normám o prachových částicích. Jednoduše jich generují více, než je povoleno. V Německu už se tyto krby nebudou smět vůbec používat, a pokud tak budete činit, schytáte nemalou pokutu.

Jde přitom o skutečně tvrdý zásah. Něco podobného se ostatně odehraje i v České republice, ovšem pouze s kotly 1. a 2. emisní třídy. Ty nebude možné od 1. září 2024 používat, a to na základě obdobných předpisů. Jen u sousedů jsou ještě přísnější a je jen otázkou času, kdy se zpřísní i u nás, případně kdy k tomu jen postupem času dojdeme.

Foto: Shutterstock

Jaké jsou možnosti?

Pokud se zákaz týká kotle, který máte doma, existují v zásadě dvě možnosti, jak postupovat. Asi nejjednodušší je pořídit si novější typ krbu, který normám ještě vyhovuje. Druhou možností je potom úprava stávajícího krbu, a to pomocí instalace separátoru prachových částic. Poté budete moci původní krb používat, ovšem nejde o levnou záležitost.

Navíc je potíž také v tom, že lidé příliš netuší, zda zrovna jejich krb ještě normám vyhovuje, nebo nikoliv. Mnozí si tak budou muset udělat revizi od kominíka, aby vůbec zjistili možnosti dalšího postupu.

Čtěte také: Plynové kotle v Česku to mají spočítané. Určili termín, kdy je definitivně zakážou

Topení v krbu, byť novém nebo upraveném, tedy bude ještě nadále možné, avšak je zřejmě jen otázkou času, kdy se krby zakáží zcela. V poslední době se totiž proti tomuto způsobu vytápění zvedá značný odpor. Prý jde o velmi nehospodárný a neekologický způsob.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
4 měsíců

Tak to se s Vámi vsadím, že si doma v krbu zatopim.Na to se nikoho nebudu ptát😂😂😂😂😂

Bohumil Douša
Bohumil Douša
4 měsíců

Ve vládě je banda blbců. Je třeba s tím něco dělat. Oni si myslí, že nebudem chodit do práce, protože jejich vinou nebude kam a že budem sedět doma a klepat kosu nebo nanejvýš využijem možnosti topit počítačem.

Dzany
Dzany
4 měsíců

Tak já jsem před pěti lety udělal plyn.kotel s dotací a teď ho chcou zakázat.?!Jako tohle vymyslí jen totální dementi z EU.K tomu už nejde absolutně co říct!🖕Co takhle vystouoit z EU a konečně žít svobodně!Tohle už jde přes čáru🤦

Vasek
Vasek
4 měsíců

To vymysli jen banda kretenu která o tom nic nevím vždyť ve vládě není normální člověk

Tomáš
Tomáš
4 měsíců

Dovede si někdo představit,že se na vesnici nekouří z každého komína?To je přece náš domov…staré tradice..a nějaký Brusel mi to bude zakazovat?

Michal
Michal
4 měsíců

Mám doma krb, ale moc jsem v něm netopil, tak teď asi začnu 🙂

Knak
Knak
4 měsíců

A co tu celou pomatenou bandu která vymýšlí tyhle ptákoviny poslat konečně do hajzlu. Je to stádo prázdnejch palic a buzerantů.😡😡🎩

Petr pet
Petr pet
4 měsíců

Na základě jakého práva budou moci kontrolu provést? Ani státní policie nemůže vlézt do baráku jen tak.

Michal
Michal
4 měsíců

Jistě. Ať EU zakáže všechno. Za chvíli jim bude vadit i to jaký použijeme toaletní papír. Ať jdou s tou svou zelenou, už někam. Dřevem se topilo od nepaměti a nikomu to nevadilo. A teď to těm vymaštěným úředníkům vadí.

Jiri
Jiri
4 měsíců

Vymastenci. Ať přestanou lítat rakety a letadla, zastavte napřed války. Pak můžeme uvažovat dál
Topit dřevem v krbu je to nejmenší zlo.

Knak
Knak
4 měsíců
Reply to  Jiri

Možná by stálo za to pouvažovat o tom, že by se zakázalo lidem normálně žít.🎩