Plynové kotle v Česku to mají spočítané. Určili termín, kdy je definitivně zakážou

Plynové kotle jsou velmi kvalitním a efektivním způsobem vytápění rodinných i bytových domů. Vlastně v podstatě neexistuje stejně cenově dostupná a účinná alternativa, která by dokázala obsloužit i starší stavení, která ještě nebyla modernizována podle nejnovějších standardů a kam se příliš nehodí dnes tak oblíbená tepelná čerpadla.

Kdy to začne platit?

Ještě donedávna prakticky nikdo neuvažoval o tom, že by plynové kotle zakazoval. Počítalo se s nim na další desítky let. Jenže události nabraly rychlý spád. Loni se ukázalo, že plyn nemusí být vždy tak levný, jak jsme zvyklí. A navíc ještě zesílily snahy o bezemisní budoucnost.

Najednou vedle uhlí, ropy začal vadit i zemní plyn. Nakonec, všechno jsou to fosilní paliva. Jak teď uvádí server Euractiv, na evropské úrovni vznikla dohoda, že dojde k zákazu zdrojů tepla, respektive kotlů, které používají právě fosilní paliva. A pod tímto pojmem pochopitelně není myšleno právě jen uhlí.

Celá záležitost podléhá ještě definitivnímu schválení, avšak očekává se, že je to průchodná. Na evropské poměry je totiž lidem dán dostatek času, aby se zařídili. No považte, zákaz prodeje nových kotlů by měl platit od roku 2040. Je přitom otázkou, zda tu nebudou snahy tento termín ještě uspíšit.

Foto: Shutterstock

Všechno se mění

Věci se totiž dávají do pohybu už teď. Evropská unie například všechny překvapila tlakem na vyšší energetickou účinnost budov, kterou přikazuje již od roku 2030, a to dokonce i v případě soukromých domů. Ty budou mít pro případ prodeje nebo pronájmu náležitý energetický štítek a na něm již nebude stačit to nejhorší možné skóre, jak je tomu často teď.

Těžko se přitom něčemu divit. Emise jsou dnes hlavním bodem zájmu a v platnosti je také plán Fit for 55, podle kterého bychom v roce 2050 měli docílit klimatické neutrality, což není vůbec nic jednoduchého.

Čtěte také: Největší žrouti energie v domácnosti. Nesprávným zacházením s nimi se na konci roku už nedoplatíte

Je přitom zvláštní, že podobné aktivity se neřešily v domě, kdy se všem ekonomicky nadmíru dařilo, ale začínají se uplatňovat teď, kdy lidé mají hluboko do kapsy a potřebují každou korunu. Dle odborníků všechny tyto výmysly vedou jen k vyšším nákladům s nejistým, a možná dokonce negativním výsledkem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
5 měsíců

Schválení proběhlo za vlády Hornouherskeho Šmelináře Hrabiše. Toto ale nepovažoval za důležité veřejnosti polopaticky vysvětlovat 😂😅🤣

Bob
Bob
5 měsíců

Fajn,nastehujeme se k Nutellovi

Vladimír
Vladimír
5 měsíců

Kdo toto vymyslí to nemá v hlavě v pořádku

Vladimir
Vladimir
5 měsíců

Planeta se otepluje v cyklech jako v minulosti, dochazi k odklonu zemske osy a lidstvo nema moznost tohle ovlivnit, Namisto aby jsme se zacali prizpusobovat a upravovat sve chovani, tak budeme vyhazovat penize na marny boj s klimatickou zmenou. Navic jen v Evrope kde je jen cca 8% svetovych emisi, zbytek sveta to neresi. Nepripada vam to divne ?