Křeče nohou nepodceňujte, tělo jimi hlásí zdravotní potíže. Naučte se je rozpoznávat

Prsty na nohou a nohy nesou váhu těla a často nás do nich chytají křeče. Křeče mohou být tak intenzivní, že se chůze stává obtížnou. Mohou mít mnoho možných příčin. Ve většině případů je bolest dočasná a odezní bez léčby. Jak poznat příčiny?

Pevné nebo slabé svaly

Mnoho drobných svalů pomáhá chodidlům a prstům při pohybu. Těsnost těchto svalů může způsobit svalové křeče a bolest, jak se píše na hmedicalnewstoday.com. Někdy bolest pochází i z jiného svalu, třeba při napětí v kotníku či Achillově šlaše, které způsobuje svalové křeče v chodidlech nebo prstech. Mezi běžné důvody svalového napětí či slabosti patří nová forma a rutina cvičení, špatně padnoucí boty, sedavý způsob života i nedostatečné protahování před a po cvičení.

Svalová poranění

Zranění svalů a jiných tkání na chodidlech, prstech na nohou nebo lýtkách může způsobit křeče i bolest v prstech. Při vyvrtnutí dojde k poranění vazů či šlach, dostaví se slabost a bolest prstů na nohou. Mezi běžné příčiny poranění svalů patří, přepětí, pád nebo úder do chodidla nebo nohy a nadměrné prodloužení svalu, šlachy či vazu.

Špatně padnoucí boty

Vysoké podpatky, špičaté boty, příliš těsné nebo volné boty mohou tlačit na prsty a okolní oblasti, což může způsobit křeče v prstech, zvláště pokud boty tlačí prsty do nepříjemné polohy. Obuv, která správně nesedí, může způsobit poranění svalů.

Dehydratace a nerovnováha elektrolytů

Dehydratace někdy způsobuje křeče svalů i prstů a pocit napětí, obzvláště když jsou svaly zraněné, přepracované nebo máme těsné boty. Někdy může dehydratace způsobit i nerovnováhu elektrolytů. Svalové křeče může způsobit například nízká hladina vápníku.

Selhání orgánu

Problémy s různými orgány mohou změnit hladinu elektrolytů, ztížené vstřebávání živin a poškození svalů a nervů. Selhání orgánů může způsobit bolest, křeče v prstech, nohou i v celém těle. Hrozí selhání ledvin nebo jater.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou může způsobit zejména noční křeče v nohou a prstů na nohou. Zvláštní pocity v nohách ztěžují i usínání. Projevuje se často u starších lidí nebo v těhotenství.

Poškození nervu

Neuropatii způsobují poškozené nervy. Tento stav způsobuje bolest, křeče, brnění nebo necitlivost. Běžnou příčinou je nekontrolovaný diabetes. Lidé s diabetickou neuropatií běžně pociťují bolest, svalové křeče, necitlivost a mají boláky na nohou a prstech. Poškození nervů mohou způsobit i jiné stavy včetně Parkinsonovy choroby.

Foto: Shutterstock

Špatný průtok krve

Pokud není dostatečný průtok krve do nohou nebo prstů, dostaví se bolest nebo křeče. Dlouhé sezení, zkřížení nohou a cukrovka mohou zpomalit tok krve do prstů a chodidel. Onemocnění periferních tepen způsobuje zúžení tepen v celém těle, což oslabuje průtok krve a může způsobit křeče v prstech.

Artritida

Artritida je skupina onemocnění, která způsobují bolest a záněty kloubů. U některých lidí se bolest při artritidě projevuje jako svalové křeče. Bolesti kloubů v prstech na nohou, na prstech rukou či jiných kloubů může být známkou artritidy.

Dystonie

Dystonie je symptom, nikoliv nemoc. Jde o pokračující nedobrovolnou kontrakci nebo křeč ve svalu nebo skupině svalů. Může ji způsobit třeba Wilsonova choroba, roztroušená skleróza, poranění mozku nebo mrtvice.

Vzácné infekce

Zřídka může infekce poškodit svaly nebo nervový systém způsobem, který způsobuje svalové křeče. Například tetanus může způsobit svalové křeče v žaludku nebo čelisti.

Foto: Shutterstock, zdroj: hmedicalnewstoday.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments