Krevní sraženina v noze. 5 klíčových znaků, podle kterých ji spolehlivě rozpoznáte

Když se vytvoří krevní sraženina v noze, může to být velmi vážné a často to končí až akutním lékařským zákrokem. Ne vždy je ale snadné rozpoznat, že se takový útvar v těle vytvořil. Přitom může velmi záhy ohrozit člověka na životě. A to tehdy, když se sraženina utrhne a začne putovat krevním řečištěm.

Zrádná krevní srážlivost

Srážlivost krve je její přirozenou vlastností, ovšem u některých lidí je příliš vyvinutá, a tak častěji dochází k tvorbě krevních sraženin. Ty sice samy o sobě nemusí být zásadně nebezpečné, ale problém je, když se uvolní a začnou putovat směrem k mozku nebo srdci. To je potom přímá poukázka na mozkovou mrtvici nebo infarkt. V některých případech může krevní sraženina vstoupit také do plic a způsobit extrémně závažný stav, kterým je plicní embolie.

A jak vlastně taková krevní sraženina vzniká? Je to poměrně jednoduché. Obvykle je tomu tak, že se spojí více krevních destiček dohromady. Tento proces je velmi přínosný v případě zranění, protože dokáže zacelit ránu a zamezit odtoku krve ven z těla. Problém přichází tehdy, když se krevní sraženiny objevují tam, kde žádné zjevné poranění není.

Náhlý otok na noze může značit krevní sraženinu. / Foto: Shutterstock

Rizika a příznaky

Riziko krevní sraženiny však zvyšují také externí faktory. Jde zejména o léky, které mohou vést k vyšší srážlivosti krve. Na to by vás měl lékař při předepsání takových léků upozornit. Riziko významně stoupá také u kuřáků.

Mezi rizikové faktory dále patří také věk, nedávná operace, nadváha, těhotenství, rodinná anamnéza, případně zdravotní stav. Z nárazových záležitosti potom jde o dlouhé sezení, zejména pak na dálkových letech v letadle.

Krevní sraženiny se projevují různě podle toho, na jakém místě těla se nacházejí. Nohy a ruce jsou dvěma nejčastějšími místy, kde může krevní sraženina vzniknout.

Podle webu NHS patří mezi nejčastěji uváděné příznaky sraženiny v noze pulzující či křečovitá bolest, otok, svědění, zarudnutí a horkost na jednom místě.

Lidé mohou pocítit také náhlou dušnost či ostrou bolest na hrudi, když se chtějí nadechnout. Objevit se může také vykašlávání krve. V takovém případě už jde ale o závažný stav, kdy se krevní sraženina uvolnila. Je třeba okamžitě vyhledat lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, NHS Inform, WebMD

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments