Potraviny s nejvyšším obsahem cukru. Budete v šoku. U těchto jídel byste to nečekali

V dnešní době se hodně lidí snaží dodržovat zdravý životní styl. Takový styl života je založen na dostatku pohybu a na jídelníčku, složeném z kvalitních a zdravých potravin. Ale ne všechny potraviny, které jsou považovány za zdravé, jsou opravdu těmi správnými. Mnoho z nich obsahuje velké množství přidaných cukrů. A konzumace příliš velkého množství cukru pak může výrazným způsobem poškodit vaše zdraví. Na které potraviny si tedy dávat větší pozor?

Oblíbené snídaňové cereálie

Oblíbenou snídaní u dospělých i u dětí jsou bezpochyby křupavé cereálie. Příprava je snadná a rychlá, což ráno ocení spousta lidí. Některé snídaňové cereálie, a to i ty určené dětem, však obsahují až 3 malé čajové lžičky v menší porci. Zaměřte se proto již v obchodě na to, aby cereálie, které kupujete, měly vysoký obsah vlákniny, ale za to nízký obsah přidaného cukru. Ideálně neobsahovaly žádný přidaný cukr.

Müsli tyčinky

I když se müsli tyčinka zdá jako zdravější forma mlsání, nemusí tomu úplně tak být. Má sice spoustu bílkovin, avšak většina druhů těchto tyčinek obsahuje velmi často i slazené sirupy či různá jiná slazená dochucovadla. Pokud müsli milujete, poohlédněte se po tyčinkách pro sportovce. Ty totiž neobsahují žádné přidané cukry.

Sušené a konzervované ovoce

Sušené ovoce se může jevit jako zdravé jídlo. Ovšem v případě, že ovoce není kvalitně sušené mrazem, jedná se o potravinu s vysokým obsahem cukru. Ovoce pak totiž bývá často doslazováno, aby nebylo moc kyselé.

I konzervované ovoce obsahuje velké množství přidaného cukru, jelikož se při konzervování používá cukrový sirup. Takto připravené ovoce je navíc i zbaveno vlákniny a proces konzervování může zničit také vitamín C. Nejlepší volbou tedy zůstává konzumace čerstvého ovoce, které obsahuje přírodní cukry.

Sušené maso

Ač se to zdá jako nemožné, i sušené maso se doslazuje, aby bylo chutnější. Nejvíce skrytých cukrů se nachází v masech, která jsou naložena například v barbecue omáčce či v medové omáčce s hořčicí. Takto naložené sušené maso může obsahovat až 10 g cukru v jedné porci.

Zkuste nahradit kupovanou omáčku plnou cukru a připravte si vlastní třeba z čerstvých rajčat. / Foto: Shutterstock

Dresinky do salátů, kečup, rajčatové a jiné BBQ omáčky

Pokud se snažíte jíst zdravě, určitě se na vašem stole často objevují různé druhy zeleninových salátů. Ovšem takové saláty se mnohdy neobejdou bez zálivky nebo dresinku. Většina lidí si proto kupuje hotové dresinky, které jsou ale plné cukrů a konzervantů. Mnohem lepší variantou je tedy připravit si vlastní domácí zálivku či dresink. Můžete použít například pár kapek olivového oleje, trochu soli, pepře, česneku či cibule, případně medu, a domácí dresink je na světě.

Taktéž do rajčatových i jiných omáček se přidává cukr jako konzervant. Nejlepší způsob, jak se vyhnout přidanému nežádoucímu cukru je ten, že si příště na špagety či na maso připravíte vlastní omáčku, například z čerstvých rajčat. I samotný kečup totiž v jedné polévkové lžíci obsahuje až jednu čajovou lžičku cukru.

Energetické nápoje

Energetické nápoje obsahují nejen kofein, ale také velké množství cukrů. Velmi rychle po nich získáte energii, avšak málokdo již myslí na to, že pro náš organismus nejsou vhodné. Velmi oblíbené jsou například sportovní nápoje, které jsou považovány za skvělou volbu pro sportovce. Málokdo však ví, že obsahují vysoké množství přidaného cukru, a to z toho důvodu, aby dodaly rychlou energii během intenzivního tréninku. Nápoje s vysokým obsahem přidaných cukrů však mohou přispívat k obezitě a ke vzniku metabolických onemocnění.

Smoothie

Velké oblibě se v dnešní době těší smoothie. Smíchání a rozmixování ovoce s mlékem či jogurtem je skvělým způsobem, jak začít den. Ne každé smoothie je však zdravé. Obzvláště pokud se jedná o to komerčně vyrobené, které bývá dochucováno a přislazováno. Pokud chcete zdravé smoothie, dávejte si pozor na ingredience, a také na velikost porce.

Kávové nápoje

Velkým trendem jsou v poslední době také různé ochucené kávy, avšak množství cukru, které je v nich obsaženo, může být až 45 g cukru, což odpovídá 11 čajovým lžičkám. Proto je lepší držet se od kávových nápojů, které jsou dochucovány různými sirupy či jinými látkami, raději dál.

Ledový čaj

Ledový čaj je oblíbeným nápojem hlavně v letních parných dnech. Je populární po celém světě, avšak málokdo ví, že většina těchto nápojů, které si můžete zakoupit v obchodě, je ochucena sirupem, popřípadě obsahuje velké množství cukru, a to přibližně kolem 35 g. Pokud máte tento nápoj rádi, dejte raději přednost obyčejnému čaji, který si vychladíte, popřípadě se poohlédněte po takovém, který neobsahuje žádné přidané cukry.  

Pokud se snažíte minimalizovat příjem cukru, je velmi důležité sledovat, kolik přidaných sacharidů různé potraviny obsahují. Mnoho z nich, které byste ani za sladké nepovažovali, totiž skryté cukry obsahuje. A to dokonce i takové produkty, které jsou označovány jako nízkotučné či „light“. Nejlepším způsobem, jak se skrytých cukrů vyvarovat, je přečíst si v případě kupovaných balených potravin, co všechno produkt obsahuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments