Tomuto ovoci se raději obloukem vyhněte. Přidává totiž kila navíc

Ovoce tělu dodá plno vitaminů, prospěšnou vlákninu a přispěje k pitnému režimu. Myslete však i na jeho minusy. Obsahuje dost cukru. Které ovoce je vhodné a nevhodné při hubnutí?

Které ovoce se nehodí

Ovoce má hodně cukru a kalorií. Pokud si hlídáte váhu, jezte ovoce jen ráno a dopoledne. Dejte si 100 g ovoce v 1 porci a maximálně 2 porce denně. Nevhodné jsou banány, papája, avokádo, fíky i hrozny. Energie narůstá hlavně v ovoci přezrálém a sušeném a čerstvých šťávách. Z půl litru získáte i 350 kilokalorií. Středně velký pomeranč má 60 kilokalorií a na sklenici džusu spotřebujete pomeranče 4, což byste nikdy nesnědli. Dejte si raději ovoce s dužinou, která díky vláknině zasytí.

Pozor na cukr i přetížené trávení

Fruktóza má sice na rozdíl od glukózy nižší glykemický index, ale vede k inzulinové rezistenci, zvyšování hladiny krevních tuků, ztučnění jater i diabetu 2. typu. Díky častému pití džusů je nebezpečná. Navíc se stále častěji používá jako sladidlo v mnoha potravinách. Snadno ztratíte kontrolu nad přijímaným množstvím. Cukry z ovoce navíc ve střevech kvasí, působí trávicí obtíže a plynatost. Nekombinujte jej s masem a pečivem, ani nejezte více druhů dohromady, protože se tráví různou dobu.

Ovoce podporující hubnutí

Grapefruit

Půlka středně velkého grapefruitu obsahuje jen 39 kalorií a dodá 65 % denní doporučené dávky vitamínu C. Červené odrůdy přidají 28 % vitamínu A. Mají nízký glykemický index, uvolňují cukr do krve pomaleji a pomáhají hubnutí.

Jablka

Větší jablko o 223 gramech obsahuje 116 kalorií a 5,4 gramů vlákniny. Výzkumy naznačují, že nám jablka pomáhají i hubnout. Snižují pocit hladu a prodlužují sytost.

Bobulovité ovoce

Drobné bobulovité ovoce je plné živin a neobsahuje téměř žádné kalorie. V porci borůvek o 74 g je jen 42 kalorií, ale 12 % denní doporučené dávky vitamínu C i manganu a 18 % DDD vitamínu K. Porce jahod o 152 g obsahuje pod 50 kalorií, ale za to 3 g vlákniny, 150 % DDD vitamínu C a 30 % manganu. Vhodné jsou i maliny, ostružiny, rybíz nebo angrešt. Obsah cukru je minimální a antioxidantů vysoký.

Foto: Shutterstock

Peckovité ovoce

Peckovité ovoce neboli peckoviny, jako broskve, nektarinky, švestky, třešně, višně nebo meruňky mají nízký glykemický index, málo kalorií, ale hodně živin i vitamínů A a C. Středně velká broskev 150 g obsahuje 58 kalorií, třešně o 130 g jen 87 kalorií, 2 švestky o 120 g nebo 4 meruňky o 140 g jen 60 kalorií.

Mučenka jedlá – marakuja

Plod o 18 g obsahuje jen 17 kalorií a je bohatý na vlákninu, vitamínu C, vitamín A, železo a draslík. V méně než 100 kaloriích najdete 42 % DDD vlákniny.

Melouny

Melouny obsahují jen málo kalorií a velké množství vody, což je skvělé na hubnutí. Porce 160 g obsahuje jen 46 kalorií. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, draslíku a antioxidantů, jako jsou vitamín C, betakaroten a lykopen.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ndtv, Ripe.london

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments