Poznejte kvalitu vajec podle žloutku

Vejce jsou vynikající potravinou, kterou zná lidstvo odnepaměti a která představuje skvělý zdroj energie, která po konzumaci navíc jen tak nevyprchá. Není divu, že jsou součástí mnoha, zejména potom snídaňových pokrmů.

Přesto ale nelze říct, že je vejce jako vejce. Ba právě naopak. Vejce mohou být různých kvalit, což je dáno tím, že nevznikají všechna stejně. Vaječný žloutek nám může hodně napovědět o tom, zda má vejce takové hodnoty, jaké by mít mělo.

Barva žloutku závisí mimo jiné na stravě slepic na farmě. Pokud slepice zkonzumuje velké množství potravy bohaté žlutými karotenoidy (například kukuřice), nabude žloutek tmavší barvy.

Vejce z volného výběhu

V případě, že se kuřata mohou volně potulovat v takzvaném volném výběhu, mají méně stresující život. Stres a úzkost mohou přitom mít značný dopad na slepičí vejce. Také zde jezdí mnohem zdravější stravu a farmáři tolik nepoužívají antibiotika, aby zvýšila jejich velikost. To také ovlivňuje chuť a nutriční hodnotu vajec.

Vejce s tmavšími žloutky obsahují mnohem více xanthopylů, beta-karotenů, vitamínů A a D, které jsou skvělé pro zdraví kostí a očí, vitamin E, který přispívá k srdečnímu oběhu a zabraňuje oxidaci a omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol a krevní tlak.

Klecová vejce

Bohužel tato idylka platí jen ve velmi malém procentu případů a na podobná vejce v supermarketech obvykle ani nenarazíme. Běžná vejce, tak jak je známe z obchodů, jsou poněkud odlišná. Slepice jsou často živeny geneticky modifikovanými potravinami a krmeny koktejlem antibiotik, pesticid a steroidů.

Tyto zesilovače vedou mimo jiné k tomu, že slepice snášejí až desetkrát více vajec než ty ve volném výběhu. Z toho logicky plyne, že nemohou být ani tak kvalitní. Výsledkem jsou vejce se světlými žloutky, které neposkytují tak kvalitní výživové hodnoty a naopak mohou obsahovat pozůstatky chemických látek.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments