Poznejte kvalitu vajec podle žloutku

Loading...

Vejce jsou vynikající potravinou, kterou zná lidstvo odnepaměti a která představuje skvělý zdroj energie, která po konzumaci navíc jen tak nevyprchá. Není divu, že jsou součástí mnoha, zejména potom snídaňových pokrmů.

Přesto ale nelze říct, že je vejce jako vejce. Ba právě naopak. Vejce mohou být různých kvalit, což je dáno tím, že nevznikají všechna stejně. Vaječný žloutek nám může hodně napovědět o tom, zda má vejce takové hodnoty, jaké by mít mělo.

Barva žloutku závisí mimo jiné na stravě slepic na farmě. Pokud slepice zkonzumuje velké množství potravy bohaté žlutými karotenoidy (například kukuřice), nabude žloutek tmavší barvy.

Vejce z volného výběhu

V případě, že se kuřata mohou volně potulovat v takzvaném volném výběhu, mají méně stresující život. Stres a úzkost mohou přitom mít značný dopad na slepičí vejce. Také zde jezdí mnohem zdravější stravu a farmáři tolik nepoužívají antibiotika, aby zvýšila jejich velikost. To také ovlivňuje chuť a nutriční hodnotu vajec.

Vejce s tmavšími žloutky obsahují mnohem více xanthopylů, beta-karotenů, vitamínů A a D, které jsou skvělé pro zdraví kostí a očí, vitamin E, který přispívá k srdečnímu oběhu a zabraňuje oxidaci a omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol a krevní tlak.

Klecová vejce

Bohužel tato idylka platí jen ve velmi malém procentu případů a na podobná vejce v supermarketech obvykle ani nenarazíme. Běžná vejce, tak jak je známe z obchodů, jsou poněkud odlišná. Slepice jsou často živeny geneticky modifikovanými potravinami a krmeny koktejlem antibiotik, pesticid a steroidů.

Tyto zesilovače vedou mimo jiné k tomu, že slepice snášejí až desetkrát více vajec než ty ve volném výběhu. Z toho logicky plyne, že nemohou být ani tak kvalitní. Výsledkem jsou vejce se světlými žloutky, které neposkytují tak kvalitní výživové hodnoty a naopak mohou obsahovat pozůstatky chemických látek.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

26
Komentujte

avatar
15 Komentářová vlákna
11 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
22 Autoři komentářů
Arthurfrantišekjenicek54Petrjirka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
františek
Host
františek

Kupuju vejce za 0,50 kč kus a jsou vyníkající kvality. sice trošku světlej žloutek ,ale cena je nejdůležitější vždy a všude.

Petr
Host
Petr

tak tohle už dááávno neplatí, dneska už i žloutky dobarvují

jirka
Host
jirka

Dobrý den,mohu doporučit domácí vajíčka sice co píší jak ktere plemeno snáší počet vajíček tak doma to nedocílíte protože jim nedávám ty cemikalie ale krmím jak krmili naši předkové obilí , skořábky, brambory,občas namočený tvrdý chleba a v zimě krmnou řepu ostatní si nazobají ve výběhu jen doporučuji kdo má možnost senat domácí at tak udělá a hned to pozná

jenicek54
Host
jenicek54

a potom ti řeknou jako mě , že jsi za 4 koruny zloděl

Marie
Host
Marie

Bohužel, moje zkušenost je přesně opačná, vajíčka slepic z mého volného výběhu mají většinou barvu prostřední, jasně žlutou, přičemž během zimy, kdy není tolik zeleného krmení (trávy) je spíš světle žlutá. Barvu oranžovou mají žloutky z komerčního prodeje. Doporučuji každému, kdo má možnost, pořídit si vlastní slepice, jsou to skvělá, zábavná zvířata.

David
Host

Sytě oranžovou barvu mají vejce slepic, kterým je podáváno barvivo. Jinak je totiž barva žloutku příliš vybledlá. Jinak domácí slípky Vám závidím, vejce od nich mají úplně jinou chuť než kupovaná, ať už z klece, nebo i volného výběhu, která jsou přeci jen o trochu lepší, než ta klecová.

Alois
Host
Alois

Když jsem byl malý, tak jsme doma měli spoustu domácího zvířectva včetně slepic. Tato domácí vajíčka byla oranžová, protože slepice dostávaly celý rok zelené (v zimě to byly sušené kopřivy nebo jetel). Ty časy jsou už dávno pryč a i já musím kupovat vajíčka v obchodě. V současné době je kupuju přímo v jedné drubežárně, žloutky jsou sice bledé, ale aspoň mám jistotu, že do krmiva nebylo přidáno barvivo.

Arthur
Host
Arthur

pochopitelné, nebot žloutky nedobarvujete

Tomas
Host
Tomas

A komu se dá dneska věřit? když výrobci krmí slepice vším možným jenom aby vejce vypadala zdravě a byla jako od domácích k nepoznání.Naše vláda podporuje dovoz vajec z ciziny kde není zakázáno krmit čímkoliv.

Arthur
Host
Arthur

bohužel to je poptávka po vejcích a čím levější tím lepší