Laserová operace očí? Komplikace mohou vést až ke slepotě

Laserová operace očí je velkou vymožeností posledních let, přičemž ji podstupuje stále více lidí se zhoršeným zrakem. Používá se nejen na závažné oční nemoci, kde je rozhodně žádoucí, ale na nejrůznějších klinikách v podstatě na úrovni kosmetického zákroku. Z celého odvětví se stal byznys, který generuje každoročně miliardové částky a ve kterém je zapojena velká část českých očařů.

V dnešní době je zcela běžné, že laserovou operaci očí podstoupí člověk, který nosí brýle nebo kontaktní čočky korigující mu například krátkozrakost. Má několik málo dioptrií, jinak je zcela zdravý. Možnost vidět bez optických pomůcek ho však zláká a tak rád zaplatí několik desítek tisíc za operaci, o které mu na klinice řeknou, že je v podstatě bezproblémová. Jistě, nějaká rizika tu jsou, ale ta jsou u každé operace.

To je pravda, jenže operace jsou ve zdravotnictví až tou nejzazší metodou, jak léčit určitý stav, který ohrožuje život nebo ho významně omezuje. Pak je zkrátka třeba vzít rizika v potaz a spolehnout se na to, že zákrok vám pomůže.

V případě laserové operace očí, která je momentálně nejčastěji prováděna metodou LASIK, to ale tak černobílé není. Je skutečně nutnost nosit brýle (bez dalších problémů) dostatečným argumentem pro tak závažný a především nevratný zásah do očí? Pojďme se podívat na rizika, která z laserové operace očí plynou.

Syndrom suchého oka

Setká se s ním většina pacientů, kteří podstoupí operaci metodou LASIK. Její součástí je totiž odseknutí rohovkových nervů, které jsou zodpovědné za produkci slz. K čemu to vede? Jednoduše k tomu, že nutnost nosit brýle nebo čočky nahradíte nutností dodávání umělých slz. Zároveň je třeba si uvědomit, že pokud se oči znovu zhorší, nelze do suchého oka aplikovat kontaktní čočky.

Ztráta vizuální ostrosti

Laserová operace LASIK může vést ke zhoršení zrakové funkce v tom smyslu, že dojde ke ztrátě vizuální ostrosti. Představit si to můžete jako mlžný opar kolem zdrojů světla (takzvaný haze efekt). Vnímat můžete také zdvojené obrazy a objevuje se také problém rozeznávat detaily.

Nevratné změny na rohovce

Laserová operace očí probíhá tak, že je vám ztenčena rohovka. To je nevratný stav a navíc takový, který rohovce znemožňuje zcela se zhojit. Zůstávají na ní jizvy, přičemž se i dlouho po operaci může měnit či posouvat. Přestože tak bezprostředně po operaci uvidíte dobře, není to zárukou toho, že budete mít pokoj. Silný nitrooční tlak může rohovku dále ztenčovat. Tehdy už hrozí slepota, pokud není provedena transplantace rohovky.

Záněty a infekce

Nejrůznější komplikace souvisejí se samotným zákrokem LASIK pouze nepřímo. U pacientů, kteří operaci podstoupili, jsou časté záněty očí a výrazně zvýšené riziko rohovkových infekcí.

Zkrátka a dobře, laserová operace očí může dopadnout dobře a pak je dotyčný spokojený. Bohužel je tu ale velké množství rizik, které je třeba mít na paměti. Obzvlášť pokud operaci podstupujete pouze s cílem korekce počtu dioptrií a když není nutná pro záchranu zdraví.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

7
Komentujte

avatar
4 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
7 Autoři komentářů
AlešJosefJardaHankaKvěta Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aleš
Host
Aleš

Dobrý den,
Kde najdu prosím zdroje těchto informací?
Jsou zde i narážky na určité statistiky, které by mě velice zajímali v celém rozsahu.
Dnes už snad nikdo seriózní nepublikuje bez zdrojů, a tak bude zřejmě chyba u mě. Nejspíš jsem špatně hledal, a tak se mile rád nechám poučit.

Děkuji a přeji hezký den

Josef
Host
Josef

Trpěl jsem šedým zákalem očí.Protože od mládí jsem nosil brýle a navštěvoval očního lékaře,Ošetřující lékařka mně doporučila voperování multifokálních čoček místo brýlí. Na její přesvědčivé vysvětlení jsem podstupil operaci obou očí na soukromé klinice v Praze. Jsem pracující důchodce a pracuji stále z počítačem.Mimo toto zaměstnání jsem vášnivým muzikantem kde hraji v BIG BANDU na trumpetu a je to můj veliký koníček.Z počátku třech roků po operaci to bylo celkem v pořádku.Po třech letech jsem zhruba z jednoho metru měl rozmazané noty což bylo velice deprimující. Byla mně provodena reoperace rohovky obou očí a doporučeny brýle 1plus.Situace se nezlepšila a… Číst vice »

Jarda
Host
Jarda

Pro mne pozdní informace. Na oko prý už nikdy neuvidím. Prý platím za své chyby. Souhlasil jsem s výměnou čočky za náhradní, souhlasil jsem s operacemi, které měly zachránit mé oko a nechal jsem si píchnout Avastin, který měl být spásou mého zraku, dle lékařů. Mají vlastně pravdu. Ač poloslepý, podepsal jsem vždy Informovaný souhlas, ač jsem informaci neobdržel. Věřil jsem autoritám.

Fine
Host
Fine

Mámě takhle pokazilii oči, bolesti k nevydržení.Prý se stím nedá nic dělat a je to prý stářím.Kapky na suché oko jsou k prdu.Nakonec udělali malé dírky do očí,pro snížení tlaku.Co bude dál,nevím.Bere prášky na bolest a kolikrát nevstane ani s postele.Říká,že radši brýle, kdyby to šlo probůh vrátit.

Ben
Host
Ben

Tento zákrok, operace je silné slovo, jsem podstoupil před patnácti lety a stále bez problémů.

Květa
Host
Květa

Také jsem podstoupila operaci očí,abych nemusela nosit brýle.Stálo mě to hodně peněz a stejně nakonec brýle nosím.

Hanka
Host
Hanka

Takovych je, co tvrdí že, je to v pohodě a ve skutecnosti nepřiznaji že to dokonalé není. A že by to možná chtělo zase brýle…