Proč vzniká aft a jak mu předcházet?

Aft – to je nepříjemnost, s níž se setkal jistě každý z nás. Jedná se o hojně se vyskytující onemocnění dutiny ústní, naštěstí je toto onemocnění velmi krátké, přesto dokáže potrápit. Je specifické svěděním či pálením. U aftu je velmi důležité nezaobírat se tím, proč vznikl, ale tím, jak ho co nejrychleji vyléčit. Samozřejmě je možné zajít si do lékárny pro pomocníky, ale léčba může probíhat i přírodní, neškodlivou cestou.

Aft, jak jsme zmínili, je onemocnění dutiny ústní, které se vyskytuje velmi hojně především u dětí a u mladších lidí. Může se ale objevit i u dospělých jedinců. Z aktuálních statistik vyplývá, že toto onemocnění dutiny ústní postihuje zhruba čtvrtinu populace vyspělých zemí.

Jak již bylo také zmíněno, měli bychom se vždy zaměřit na to, jak aft léčit, jeho příčina by nás neměla prioritně zajímat, a to už z toho důvodu, že je to onemocnění, jehož vznik je nejasný. Co je však jasné, je to, že se nejedná o nakažlivé onemocnění.

Kde se afty vytváří?

Afty se zpravidla vytváří v ústní dutině v místě, kde sliznice není na povrchu keratinizována. Nejčastěji se tak aft objevuje na patře, na mandlích, na spodní straně jazyka nebo na předních částech úst. Vznik aftu poznáte tak, že budete cítit nepříjemné svědění v místech, kde za pár dnů vznikne.

Aft je vlastně puchýřek, který za velice krátkou dobu splaskne a následně se změní ve vřídek velký zhruba půl centimetru.

Jak aft léčit

Sice můžete s afty zamířit k lékaři, je ale možné aft vyléčit i s pomocí babských rad. Například pomohou výplachy slanou vodou, může pomoct i cucání ledu, čímž dojde ke znecitlivění místa vzniku aftu. Pokud do jídelníčku zařadíte probiotické mléčné výrobky, také se aftu zbavíte poměrně rychle. Dobu hojení vám pomůže zkrátit žvýkání lékořice.

Jak aftu předcházet?

Jelikož je to onemocnění dutiny ústní, u něhož příčina vzniku není zcela jasná, nelze onemocnění úplně předcházet. Babské povídačky tvrdí, že na vznik aftu mohou mít vliv neumytá rajčata nebo nadměrná konzumace citrusů, lékaři se ale spíše přiklání k tomu, že afty vznikají z důvodu virů, bakterií nebo z důvodu nedostatku vitaminů.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments