LED žárovku, která už nesvítí, nevyhazujte. Po pár minutách bude zase zářit

LED žárovky jsou velmi populární, a to i přes vyšší pořizovací cenu. Ve výsledku dokáží finance ušetřit. Životnost je v rozmezí 20 tis. až 100 tis. Hodin. Může se ale stát, že přestanou svítit dřív.

Co za tím může být?

V první řadě byste měli zjistit, co způsobilo její poškození. Může jít o nevhodnou lampu nebo velké výkyvy v síti. Pokud docházelo již předtím k blikání, mohlo jít o špatný kontakt mezi svítidlem a zdrojem světla, případně jste nepoužili kompatibilní stmívač s LED.

Žárovky se dají reklamovat

Pokud nejste technický typ ani domácí kutil, do opravy LED žárovky se raději nepouštějte. Už vůbec ne ve chvíli, kdy máte nárok ji reklamovat. Podívejte se, kolik hodin měla vaše žárovka svítit a porovnejte to s tím, kolik vydržela ve skutečnosti. Můžete ji reklamovat jako jakékoliv jiné spotřební zboží, a opravu nemusíte řešit.

Chcete ji opravit sami?

Pokud se na to skutečně cítíte, je možnost, jak žárovku opravit doma. Budete potřebovat pájku a kousek drátu. Vrchní část žárovky odšroubujte. Před sebou uvidíte LED diody. Jedna bude pravděpodobně vypálená a díky ní žárovka nesvítí. Bývá tmavší než ostatní, může na sobě mít i tečky. Takovou pilníkem opatrně nadzvedněte. Pak pájkou roztavte kousek drátku a přilepte ho na místo, kde byla vadná dioda. Po ztuhnutí materiálu by měla být žárovka opravena.

Foto: Shutterstock

Jak dlouho opravená žárovka vydrží?

Po této opravě by měla žárovka vydržet svítit ještě 1 až 2 roky, a to při stejné intenzitě světla. Opravovat byste měli maximálně tři vypálené diody, více nemá smysl. Pokud se na to necítíte, využijte raději reklamaci. Oprava není vhodná pro osoby, které nemají s pájením žádné zkušenosti. Nejen, že by se nemusela podařit, ale o žárovku byste mohli zcela přijít.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pája
Pája
1 rok

Už hořím ale zvědavostí jak to dopadne 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Mikota
Mikota
1 rok

Děkuji za návod, jak vyhořet snadno a rychle. . To je vtip. Ale dejte si na stránky upozornění o zřeknutí se odpovědnosti …. Bo nějaký kverulant by toho mohl zneužít