Skákající pračka se může rychle poškodit. Přitom to způsobuje banalita, kterou opravíte za 10 sekund

Možná máte i vy doma pračku, která se při ždímání celá otřásá a cestuje po dlažbě ode zdi ke zdi. A u toho navíc vyvolává dojem, že vám za chvilku spadne na hlavu celý byt.

Dobrá zpráva je, že to se zcela určitě nestane. Ale co s tím? Jednak je ten hluk velmi nepříjemný a také hrozí, že vám váš oblíbený spotřebič rozbije kachlíky nebo dlažbu.

Většina moderních praček vám už napíše na displej, když je něco trápí, ale pokud z jejich strany žádná zpráva nepřichází, musíte zapátrat sami.

Zkontrolujte prádlo v bubnu

Pokud skákající pračka není pravidelnou součástí každého praní, pravděpodobně se jen vaše oblečení v bubnu nerovnoměrně rozložilo. Pračku zastavte, buben otevřete a zkontrolujte, jestli se z obsahu nestala jedna velká zamotaná koule.

V případě, že ano, jednotlivé oděvy od sebe oddělte. Může se to stát, když perete například ložní prádlo.  Je dobré zapnout knoflíky nebo zipy u povlečení na peřiny a polštáře, protože do jejich prostorného prázdného objemu se nacpe celý zbylý obsah pračky a problém je na světě.

Také se to děje, pokud je pračka přeplněná. Raději ji plňte jen z poloviny, aby mělo prádlo při otáčení bubnu dostatečný prostor k pohybu. Pokud nebudete pračku přeplňovat, bude i vaše oblečení čistější.

Foto: Shutterstock

Vyrovnejte pračce nohy

 Pokud vám pračka skáče po koupelně pravidelně, zkontrolujte, jestli má rovnoměrně nastavené nohy.  Zkuste ji v klidném stavu rozhoupat ze strany na stranu, a pokud se vám to podaří, nestojí pevně. Při ždímání pak její nohy opakovaně naráží na podlahu. V tom případě je oprava velmi jednoduchá, protože nohy jsou nastavitelné. Buď kratší nohu šroubováním za pomocí klíče prodloužíte nebo tu delší zkrátíte. Nelze-li s nimi manipulovat, podložte tu kratší třeba překližkou.

Zbavili jste se přepravních šroubů?

Skáče-li vám nová pračka, zkontrolujte, jestli máte odstraněné přepravní šrouby, které zajišťují, že se buben během přepravy a instalace nehýbe. Bývají to sytě barevné plastové kousky, které už na první pohled k pračce nepatří a je potřeba je ručně nebo klíčem oddělat.

Jsou-li ale nohy nastaveny rovnoměrně, žádné plastové šrouby v dohledu a ani prádlo není v bubnu nahromaděné k jedné straně, mohou být na vině tlumiče. To už je oprava složitější, zvláště pro amatéra a vyplatí se zavolat opraváře.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments