Lék na vysoký krevní tlak způsobil lidem obrovské problémy. Museli ho stáhnout

Ne vždy se ve světě léčiv povede vše tak, jak by mělo. A někdy je to pořádná ostuda. Jako v případě kombinovaného léku v podobě amlodipinu s olmesartanem. Ten je určen pro pacienty s vysokým krevním tlakem, aby z něj nevznikly další navázané komplikace.

Stále častější problém

Krevní tlak člověka stoupá a zase klesá v průběhu dne v reakci na různé události. Ovšem hypertenze, to je něco jiného. Jde o dlouhodobou sílu vaší krve, která tlačí proti stěnám tepen. To může způsobit velké zdravotní problémy, od infarktu po mozkovou mrtvici. Právě proto je tak důležité tento stav včas podchytit a začít s patřičnou léčbou.

Největším problémem vysokého krevního tlaku je skutečnost, že se odehrává potichu, a to bez výraznějších projevů. Přitom jím v nějaké podobě podle odhadů trpí každý třetí člověk západního světa, tedy s moderní a nepříliš zdravou životosprávou.

Každopádně, když už jednou přijdete na to, že máte vysoký krevní tlak, je třeba udělat vše pro to, aby hodnoty opustily kritickou zónu. To je možné provést pochopitelně změnou životního stylu, ale často jsou k tomu zapotřebí také léky.

Foto: Shutterstock

Kontaminace výroby

Takové léky jsou velmi citlivé a mohou způsobit vážné problémy. Proto teď vyvolalo velký rozruch, když společnost Macleod Pharmaceuticals stála kombinované léčivo Amlodipine/Olmesartan Medoxomil z trhu, a to z důvodu odchylek od standardních výrobních protokolů, jak informoval americký úřad pro kontrolu potravin a léků.

Úřad upozornil, že užívání tohoto léku může být spojeno s dočasnými a vratnými zdravotními problémy. Pravděpodobnost závažného poškození je stále poměrně nízká. Úřad ani společnost však nespecifikovali, co přesně bylo špatně a zda na to někteří pacienti skutečně doplatili.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments