Lék Plaquenil zabírá na Covid-19. Ministerstvo už chystá jeho nasazení

Loading...

Začíná se objevovat světlo na konci tunelu. Několik zahraničních studií potvrdilo, že látka hydroxychlorochin se ukazuje být velmi efektivní v léčbě nemoci známé jako Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Účinná je obzvlášť v kombinaci s běžným antibiotikem azitromycinem.

Čtěte také: Nizozemsko je pokusnou laboratoří. Koronaviru otevřelo dveře dokořán

Ministerstvo s lékem počítá

V Číně a Jižní Korei byla touto kombinací léků úspěšně léčena řada pacientů, kteří procházeli těžkou fází nemoci Covid-19. Podle jedné z dosud nejprůkaznějších studií dokáže hydroxychlorochin s azitromycinem nemoc vyléčit v průměru za pět dní.

Černá křivka ukazuje testovací skupinu pacientů bez podávaných léků, modrá zastupuje pacienty, jimž byl podáván samotný hydroxychlorochin. Zelená potom pacienty, kteří dostali tuto léčbu v kombinaci s azitromycinem. Zdroj: International Journal of Antimicrobial Agents

Velkou výhodou je skutečnost, že obě léčiva jsou poměrně běžně dostupná a již schválená, a to i českým Státním úřadem pro kontrolu léčiv.

Ostatně, dnes na situaci zareagovalo Ministerstvo zdravotnictví, které vydalo regulaci ve věci předepisování léku Plaquenil. Právě ten obsahuje hydroxychlorochin a je k dostání na českém trhu.

Podle vědeckých poznatků se lék Plaquenil jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19. Od dnešní 18 hodiny proto platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které reguluje jeho předepisování, abychom zajistili dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem,” uvedl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Lékaři nesmí Plaquenil předepisovat

Mimořádné opatření má okamžitou platnost a v podstatě zakazuje drtivé většině lékařů předepisovat lék Plaquenil. “Tento zákaz se nevztahuje na předepsání na žádanku pro použití při poskytování lůžkové péče pacientům s onemocněním Covid-19,” stojí explicitně v dokumentu. Je tak poměrně jasné, jak chce Ministerstvo zdravotnictví se zásobami léku, které jsou aktuálně na českém trhu k dispozici, naložit. Půjdou primárně na potřeby pacientů bojujících s koronavirem.

Jde zcela jistě o pozitivní zprávu a nezbývá než doufat, že lék bude mít na tuzemské pacienty podobný efekt jako v zahraničí.

Pravděpodobně ale dojde k problémům s dodávkami, protože sháňka po Plaquenilu je aktuálně v celé Evropě obrovská. Jde totiž v zásadě o jediný povolený lék, který lze pacientům podat.

Čtěte také: Koronavirus mohl uniknout z laboratoře, říká lékařka, která na něj vytvořila jednoduchý test

Brzy by nicméně specializovaných léčiv přímo na nový typ koronaviru mohlo přibýt. Už v dubnu se očekávají výsledky rozsáhlých klinických studií léku Remdesivir, který má být podán i jednomu českému pacientovi v kritickém stavu. Zatím ale jen v experimentální podobě.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

31
Komentujte

avatar
9 Komentářová vlákna
22 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
23 Autoři komentářů
JiříkROZAZuzkaK.Ladislav KučeraJusty Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
ROZA
Host
ROZA

A co mám dělat já,když Plaquenil beru dlouhodobě a nemůžu ho sehnat?

Jiřík
Host
Jiřík

Čekat jako ostatní, ty co leží v nemocnici a ty dříve narozený taky čekají, ale je pravda že se taky nedočkali

Ladislav Kučera
Host
Ladislav Kučera

No jestli ten lék na CORONAVIRUS bude tak funkční jako rychlotesty dovezené z Číny,tak se jeho nákup určitě vyplatí – zas další miliarda v p…

J. V. 77
Host
J. V. 77

Vazeny pane “I Racek 74”, objektivne nelze nez kostatovat, tato vlada nezvladla nic z podsatnych veci. Tzn. v lednu se misto predzasobeni vysmivala tem, kteri na tu nutnost upozornovali, dokonce se ani nenamahala overit stav zasob, a zatimco vsechny ostatni evropske zeme (krom CR, SK a PL) se vcas predzasobily a ted jen doplnuji (ano, ted nakupukuje kazdy, jen my az ted), nemeli nic. Diky tomu nemohli zajistit a dodnes nejsou schopni zajistit druhou zasadni vec, a to je plosne a vcasne testovani maximalniho poctu lidi. Misto toho se testovalo zbytecne moc selektivne, tzn. temer netestovalo, odmitani byli a stale… Číst vice »

Colcel
Host
Colcel

Jo, určitě je lék….. V celé Evropě je plno nakažených a plno lidí umírá a zrovna tady v ČR se nachází lék……… To fakt groteska…

J. V. 77
Host
J. V. 77

No, ona toto kupodivu neni groteska. S amer. firmou, ktera ho vyviji, mame diky tusim libereckemu? vedeckemu ustavu a patentum dnes jiz nezijiciho RNDr.. Holeho silne nadstandardni vztahy oproti veskeremu zbytku sveta, takze verim tomu, ze jsme se dostali mezi zeme, kam par set experimentalnich davek poslali (nez export zatipli kvuli prilisne poptavce).

J. V. 77
Host
J. V. 77

I kdyz to mluvim o Rendesiviru, ne o tomto antimalariku. To je v CR i zbytku zapadniho sveta dostupne bezne a s jeho produkci nejsou zadne problemy. Zda to ale bude efektivne lecit Covid-19 jsou zatim jen dohady.

Miloslav
Host
Miloslav

Výborně. Jooooooo.

jenicek54
Host
jenicek54

nemůžou plaguenil předepisovat, neboť ještě neumřel dostatečný počet obyvatel.

Justy
Host
Justy

Plaquenil se předepisoval na artritidu, porfyrii atp., ty mentále. Zákaz předepisování je kvůli tomu, aby kvůli léčbě běžných věcí nebyl jeho nedostatek pro lidi s COVID-19.

bunda
Host
bunda

Nazdar debilové, antimalarikum se předepisuje také na Boreliozu, a náš zkurvený stát tuto nemoc neléčí ale všichni ty čůráci co nám vládnou to vědí, tedka bude zákaz jenom na virusek, kdo má boreliozu tak ví že nějaký 14 dení problémy z korusku jsou velký hovno oproti každodením dlouholetým problémům z boreliozou, už se většina z vás probudte a přestante věřit těmto debilům a používejte mozek.

Justy
Host
Justy

Na boreliózu ti holt k ATB napíšou nějaké jiné antimalarikum, ty kreténe, co chceš napsat frajerovi s COVID-19 s těžkým průběhem? Víš kolik lidí po těch “čtrnáctidenních problémech” má doživotně fibrózu a efektivní plicní kapacitu jako sedmdesátiletý těžký kuřák? Spočítal sis smrtnost v Itálii?

Pekoš
Host
Pekoš

Ja osobně jsem si boreliozou prošel a vím celkem dobře že jakékoli jiné atimalarikum nepomáhá. Bral jsem to celkem dlouho a vím o čem mluvím (píšu). A pokuď tu někoho urážíš , tak Ti COVID nepřejí ,ale tu boreliozu bych Ti celkem přál.

Justy
Host
Justy

Víš, kam si můžeš strčit tu svoji posranou boreliózu v okamžiku, kdy je dva a půl měsíce po prvním případu nakažených půl milionu lidí a počty exponenciálně rostou?

deny
Host
deny

máš záměnu prvního písmene ve jméně

romano
Host

Toho debila si nech ty zasrance zkurvenej ,muzem se sejit u ana Hamacka nebo na Policejnim prezidium ,a tam to reknes frajirku.

ZuzkaK.
Host
ZuzkaK.

Ja som tento liek mala od reumatologa skoro 3 roky na Boreliozu.No,nech by teda pomohol….inak,je to moc školdlivé na oči a ľadviny….

Dušan
Host

Tak jenom doufám, že se Češi vzpamatují a přestanou krást. Jinak se covid-19 vrátí…

Melan
Host
Melan

To je úžasná zpráva…Nádherná práce…. Děkujeme za naději!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jax
Host
Jax

Jak nám ukazuje problém s rouškami, je hlavní bezodkladně začít pracovat na zajištění dostatečné výrobní kapacity azithromycinu a hydroxychlorochinu v ČR, a to nejlépe za účasti státu (finance, záruky,…). Protože, ze předpokladu, že to skutečně funguje, se i miliardové investice velmi rychle vrátí při zkrácení, resp. rozvolnění, současných relativně tvrdých karanténních opatření. Jen nám nesmí zase ministerská Superstar vykládat, jak promptně reagují, všeho je dostatečně zajištěno, etc., aby se pak zase divil, že dodávky nedorazily, etc., protože je jasné, že zahraniční výrobci budou primárně sytit domácí trh.
Buďte zdrávi.

alli
Host
alli

Jistě, stát to už jednou všechno zvoral, a proto je nejlepší to dělat “nejlépe za účasti státu”

Jax
Host
Jax

My si nerozumíme, já neříkám, že to má dělat přímo stát. Já říkám, že to má stát garantovat. Jít třeba za Zentivou, a říct: Vybudujte (nebo přeorientujte) linku na azithromycin a hydroxychlorochin a my garantujeme odkup za tu a tu cenu, v takovém a takovém množství, aby věděli, že se jim ty náklady vrátí. Případně jim na to na začátek poskytnout finance. Neznám rychlejší řešení. Nebo budem zase spoléhat na to, že nám to někdo dodá a dopadne to jak s remdesivirem.

Antonín
Host
Antonín

To co se dnes stalo,nežažila žádná Vládu co Český stát existuje. Tak ,mudrlanti ,radeji respektujte co Vláda nařídila a bude dobře.

Standa
Host
Standa

Doporučil bych Vám odstěhovat se do Velké Británie nebo USA,dnes to jde.

IRacek 74
Host
IRacek 74

alli – vy byste to zajisté dělal všecko nejlépe, že??? Co stát zvoral podle vás??? Jenom díky dobrým konexím některých našich politiků , včetně pana prezidenta, s Čínou jsme získali to podstatné, co naše zdravotnictví i občané v současné době potřebují v boji s koronavirem.Dostali jsme přednostně obrovské dodávky potřebných pomůcek pro zdravotníky i pacienty. Při tak obrovské pandemii, která postihla prakticky celou planetu, je umění získat včas a v požadovaném množství cokoliv.Všechny postižené státy chtěly a potřebovaly totéž. To byste měl vědět. A není to obchod, jako když si jdete do sámošky pro pět housek. Bylo nutno vše vybavit… Číst vice »

obcan
Host
obcan

prosimvas, Cine musime hlavne podekovat za rozsireni viru do celeho sveta, kdyby to tamni rezim netajil, mohla se prijmout opatreni daleko drive …. a ty vase potrebne pomucky…. respiratory, ktere by nase zdravotniky ochranily (FFP3) nam Cina neposlala, navic si za vsechno nechala velmi dobre zaplatit

Roman
Host
Roman

Jak říkáte z Číny jsme dostali to podstatne, hlavně ten vir. A kontakty pana prezidenta.??? To snad ani nebudu komentovat.

deny
Host
deny

Velká škoda že nejste místo Babiše, Hamáčka a spol.vy, evidentně už by jste všechny vyléčili,V době kdy vláda zaváděla opatření ,spousta chytrolínů poštěkávala o,, nemoci lehčí než chřipka,,a měli velké problémy se smířit s karantenními opatřeními,po deseti dnech se zdá že titíž oslové hýkají že přišla opatření pozdě,Zkrátka, kdo chce psa bít atd.atd.

Vasek
Host
Vasek

Dobrý den jsem silný diabetik bude mi 50 a jsem nemocný od roku 1983 v prosinci mě potkala zřejmě menší mozková příhoda zůstala mi po ní necitliva ruka a noha měl jsem štěstí že nepostihla recove centrum do dnešního dne nevím jak na tom se vším ostatním jsem vzhledem k tomu co se nyní děje v Česku v souvislosti s korona virem. Nejsem dovysetreny a jediný lek který jsem od 14.prosince od našich lékařů dostal je anopyrin. Takže nevím a možná ani nevěřím že lék na koronavirus bude dostupný všem lidem postiženým virem. Velmi musím poděkovat ministru zdravotnictví za situaci… Číst vice »

Justy
Host
Justy

Ty si to představuješ jak Hurvínek válku. Rozjet farmaceutickou výrobu není jak začít zavařovat okurky.

Jax
Host
Jax

Hmmm, a proč tu asi mluvím o masivní finanční pomoci a zárukách od státu pro nejvýznamnější “domácí” farmaceutickou firmu?