Lék Plaquenil zabírá na Covid-19. Ministerstvo už chystá jeho nasazení

Začíná se objevovat světlo na konci tunelu. Několik zahraničních studií potvrdilo, že látka hydroxychlorochin se ukazuje být velmi efektivní v léčbě nemoci známé jako Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Účinná je obzvlášť v kombinaci s běžným antibiotikem azitromycinem.

Ministerstvo s lékem počítá

V Číně a Jižní Korei byla touto kombinací léků úspěšně léčena řada pacientů, kteří procházeli těžkou fází nemoci Covid-19. Podle jedné z dosud nejprůkaznějších studií dokáže hydroxychlorochin s azitromycinem nemoc vyléčit v průměru za pět dní.

Černá křivka ukazuje testovací skupinu pacientů bez podávaných léků, modrá zastupuje pacienty, jimž byl podáván samotný hydroxychlorochin. Zelená potom pacienty, kteří dostali tuto léčbu v kombinaci s azitromycinem. Zdroj: International Journal of Antimicrobial Agents

Velkou výhodou je skutečnost, že obě léčiva jsou poměrně běžně dostupná a již schválená, a to i českým Státním úřadem pro kontrolu léčiv.

Ostatně, dnes na situaci zareagovalo Ministerstvo zdravotnictví, které vydalo regulaci ve věci předepisování léku Plaquenil. Právě ten obsahuje hydroxychlorochin a je k dostání na českém trhu.

Podle vědeckých poznatků se lék Plaquenil jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19. Od dnešní 18 hodiny proto platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, které reguluje jeho předepisování, abychom zajistili dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem,” uvedl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.

Lékaři nesmí Plaquenil předepisovat

Mimořádné opatření má okamžitou platnost a v podstatě zakazuje drtivé většině lékařů předepisovat lék Plaquenil. “Tento zákaz se nevztahuje na předepsání na žádanku pro použití při poskytování lůžkové péče pacientům s onemocněním Covid-19,” stojí explicitně v dokumentu. Je tak poměrně jasné, jak chce Ministerstvo zdravotnictví se zásobami léku, které jsou aktuálně na českém trhu k dispozici, naložit. Půjdou primárně na potřeby pacientů bojujících s koronavirem.

Jde zcela jistě o pozitivní zprávu a nezbývá než doufat, že lék bude mít na tuzemské pacienty podobný efekt jako v zahraničí.

Pravděpodobně ale dojde k problémům s dodávkami, protože sháňka po Plaquenilu je aktuálně v celé Evropě obrovská. Jde totiž v zásadě o jediný povolený lék, který lze pacientům podat.

Brzy by nicméně specializovaných léčiv přímo na nový typ koronaviru mohlo přibýt. Už v dubnu se očekávají výsledky rozsáhlých klinických studií léku Remdesivir, který má být podán i jednomu českému pacientovi v kritickém stavu. Zatím ale jen v experimentální podobě.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.