Pacienti svou smrt plně vnímají. Smutné svědectví italské lékařky o koronaviru

Žádná země Evropy není epidemií koronaviru zasažená tak jako Itálie. Infikovalo se zde více než 20 000 lidí, přičemž toto číslo zdaleka není konečné. Více než 1400 úmrtí na nemoc Covid-19 zní pak jako noční můra. Za těmito číslem se však skrývají především strastiplné osudy a nesmírně smutné osudy. Něco takového si ještě před pár měsíci nedokázal představit snad nikdo.

Seznam loučících se

Italské nemocnice jsou zcela přetížené. Italská média přinášejí zprávy o dramatických podmínkách na klinikách v krizových oblastech. Lidé zde na infekci umírají bolestivě a o samotě. Noviny Il Giornale citovaly vedoucí urgentního příjmu nemocnice San Carlo Borromeo v blízkosti Milána, Francescu Cortellaro.

Pacienti s Covidem-19 přicházejí sami, protože je příbuzní nesmí doprovázet. Když zemřou, tak to cítí, jsou naprosto při sobě. Je to jakoby se topili. Jen pomalejší. Vše bohužel plně vnímají.

Cortellaro se snaží dělat více, než si krizová situace žádá. Vede například dlouhý seznam lidí, kteří se prostřednictvím videochatu chtějí rozloučit se svými blízkými. Nazývá ho “seznam loučících se”. Pro poslední hovor dává pacientům svůj vlastní telefon. “Doufám, že dostaneme iPady, alespoň tři nebo čtyři, aby lidé nemuseli umírat o samotě,” říká lékařka.

Ve vážném stavu jsou i mladí

Drastický je také apel pomocného lékaře Daniele Machiniho, který pracuje v nemocnici Humanitas Gavezzeni v severoitalském Bergamu. Ve svém facebookovém příspěvku, který sdílely desítky tisíc lidí, popisuje své dojmy z pandemie. Hovoří zde o “válce”, která doslova explodovala. Všichni lékaři, ať už to jsou chirurgové, urologové nebo ortopedi, jsou teď součástí jednoho týmu, který bojuje s tsunami.

Byl to právě Machini, který také poukázal na to, že mezi vážnými případy nevídá pouze starší osoby, ale také mladé jedince, kteří musí být zaintubováni nebo připojeni k přístrojům ECMO, jež zajišťují mimotělní okysličení krve. “Když to vidíte, okamžitě ztratíte klid, že jste ještě mladí.

Že v boji o lidské životy budou často rozhodovat právě ventilovaná lůžka, zní už i z dalších zemí. Jejich nedostatek hlásí Španělsko, Francie, ale už i Německo, kde zatím poměrně velký počet pacientů nakažených koronavirem zvládali bez velkých ztrát.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments