Lékař uvedl dva příznaky vysokého cholesterolu, které se objeví ve tváři, když už je opravdu zle

Nebezpečí vysokého cholesterolu spočívá především v tom, že nijak nebolí a dlouho se prakticky neprojevuje. Přesto ale postupně dláždí cestu k infarktu nebo mozkové mrtvici. Lékaři však přesto upozorňují na některé symptomy, kterých si můžete všimnout, pokud jste s nimi dopředu obeznámeni. Ty nejvýraznější se objevují ve tváři.

Nahromaděný tuk v obličeji

Cholesterol představuje tučnou látku, která se nachází v naší krvi. Pokud se drží běžných hodnot, nezpůsobuje žádné problémy a naopak plní svou funkci, jako je například tvorba zdravých buněk. Poměr cholesterolu v krvi je ale poměrně delikátní záležitost, která se může rychle zvrátit ve váš neprospěch. Obzvlášť tehdy, když praktikujete nezdravý životní styl.

Podle lékaře Garyho Bartletta existují dvě specifická znamení, která prozradí vysoký cholesterol při pohledu do obličeje. Jedním z nich je takzvané xantelasma. Jde o jednoznačně viditelný nahromaděný tuk v podkoží, který se vyskytuje ve tváři, obvykle potom v okolí očí.

Vysoký cholesterol můžete pozorovat i na změnách v oku. / Foto: Shutterstock

Cholesterol v očích

V tomto případě skutečně vidíte nahromaděný cholesterol, který má podobu nevzhledných žlutých ložisek. Mnoho lidí to přitom považuje především za kosmetický problém a nechá si ložiska odstranit na některé z klinik estetické medicíny. Je ale obrovskou chybou neřešit důvod, proč se objevila. Jde totiž o jedinečnou známku toho, že v těle už je cholesterolu obrovské množství a je třeba to řešit. Nejprve návštěvou lékaře, který udělá potřebné testy a případně navrhne léčbu. Ale pochopitelně také úpravou životního stylu.

Druhý příznak vysokého cholesterolu, který se může objevit ve tváři, zasahuje přímo oči. Jde o tvorbu šedobílých prstenců na rohovce, takzvaný Arcus corneae, který se tvoří kolem duhovky. Jde rovněž o usazené tuky. V tomto případě jde o známku velkého problému zejména u lidí mladších 50 let. U starších už s cholesterolem souviset nemusí.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, Healthline

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments