Lékař uvedl první signál rakoviny. Přijde ráno, když se probudíte

Rakovina stále patří mezi největší strašáky lidstva. Jde o jednu z mála nemocí, která stále dokáže člověka usmrtit, mnohdy velmi rychle. Navzdory tomu, že do výzkumu léků směřují obrovské sumy a mnohého se podařilo dosáhnout, stále si nikdo s rakovinou nemůže být jistý tím, že přežije. Šance jsou sice stále vyšší, ale ona nejistota je velmi nepříjemná.

Přehlížení příznaků se vymstí

Odborníci se přitom shodují v tom, že stoprocentně platí jedna přímá úměra. Pokud někdo s rakovinou přijde na vyšetření k lékaři včas, má velkou šanci na vyléčení, nehledě na druhu nádoru. Naopak lidé, kteří příznaky přehlížejí, ať už záměrně nebo nevědomky, a u lékaře skončí až tehdy, kdy jim problémy neumožňují normálně fungovat. Jenže v takové fázi už jsou naděje na vyléčení extrémně nízké.

Bohužel se zdá, že tato poučka, která zachraňuje životy, stále není dostatečně známá. Je totiž přirozenou vlastností rakoviny, že pokud se jí nechá volné pole působnosti, bude se nekontrolovatelně šířit do dalších částí těla. A potom už proti ní zasáhnout není možné, protože může být rozšířená všude po těle.

Únava po probuzení by vám měla být podezřelá. / Foto: Shutterstock

Pozorování zachrání život

Proto by se lidé měli soustředit na pravidelnou sebekontrolu a zkoumání náhlých změn v jejich těle, ke kterým dochází. Díky tomu si mohou nádoru všimnout včas. Jak uvádí lékař Abbas Kanani, existuje jeden velmi častý symptom rakoviny.

Jde o náhlou bolest v krku, která přetrvává alespoň dva týdny, aniž by se zlepšoval. Zároveň člověk není nachlazený nebo nemá jiné potíže, které by bolest mohly způsobovat. Jednoduše mají špatný pocit v krku permanentně bez zjevné příčiny. Důležité je také si říct, že tento příznak se objevuje zejména v ranních hodinách, hned po probuzení. Následně během dne odeznívá. To samé je možné říct o ranním kašli.

Ačkoliv se kuřáci běžně budí s kašlem, pokud to trvá více než dva týdny, okamžitě vyrazte na kontrolu. Hlavně, když kouříte,” říká doktor Kanani.

Nejde přitom o jediné ranní znamení, kterým se rakovina ohlašuje. Mezi ty další běžné patří velká únava. Člověk by měl být po prospané noci odpočatý a plný života. V případě, že se ale po dlouhém spánku probudíte a nemáte vůbec žádnou energii a nejraději byste v posteli zůstali, jde o typický příznak toho, že se s vaším tělem něco děje. Může to být rakovina, ale třeba jen zánětlivý proces. Každopádně je vhodné to prozkoumat.

Pokud se pak únava pojí s dalšími příznaky rakoviny, měli byste neprodleně navštívit lékaře. “Pokud se ráno probudíte znavení a v mokré posteli od potu, je to obrovské varovné znamení,” uvádí Kanani. Rakovina se obecně demonstruje také poklesem váhy bez vysvětlení nebo různými změnami stolice.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments