Lékaři mají strach z podzimní vlny rakoviny. Ohrozí více lidí než Covid-19

V rámci řešení koronavirové epidemie vláda vydala nařízení, aby zdravotnická zařízení odsouvala jiné výkony, které snesou odkladu. Zároveň byly silně omezeny kapacity pro nejrůznější diagnostická vyšetření. Zde se navíc kromě nestíhajících lékařů projevil také strach samotných pacientů v této době do nemocnice dorazit.

Nápor pozdě odhalených případů

Řada lékařů přitom už na počátku epidemie, kdy se veškeré zdravotnické kapacity soustředily právě na léčbu Covidu-19, aniž by zde skutečná epidemie nemoci propukla, varovala před tím, že tyto kroky budou mít dalekosáhlé důsledky, jež pocítíme až za nějakou dobu.

Aniž by lékaři chtěli koronavirus podceňovat, tvrdili, že není důvod pro jeho prioritizaci a odsouvání jiných důležitých výkonů. Například ředitel největší české nemocnice FN Motol, Miroslav Ludvík, v polovině dubna varoval před obří vlnou nových případů rakoviny, jež nás podle něj čeká už na podzim. Do nemocnic v té době dorazí lidé, kteří odkládali vyšetření, když měli pouze mírné příznaky, a dojdou až ve chvíli, kdy rakovinotvorné bujení dosáhne pokročilejší fáze. V takovém případě už je třeba nasadit výrazně agresivnější léčbu a vyhlídky pacienta jsou o poznání nejistější.

Rizikem jsou také další nemoci

Je pravda, že se situaci každým dnem zlepšuje, ale stále je dost pacientů, kteří sami žádají o pozdější termín zákroku nebo kontroly u lékaře,” uvedla pro Právo mluvčí FN Motol, Pavlína Danková.

Nejde přitom jen o onkologická onemocnění. Problémy může přinést například také pozdní odhalení cukrovky, případně srdečních chorob. Podle lékařů je nevyhnutelné, že na tyto nemoci bude v důsledku zanedbané péče umírat více lidí. Půjde o sekundární oběti epidemie Covid-19, které však budou vedeny v jiných statistikách. Může tak dojít k paradoxu, kdy se nám podaří udržet nízká koronavirová čísla, zatímco k explozi dojde v jiných oblastech, na které se ale nezaměřují kamery.

O tomto riziku mluvil také lékař a senátor Jan Žaloudík. Podle něj nikoho nezajímá, že každý den zemře na rakovinu 80 lidí a že toto číslo teď pravděpodobně poroste. Neustále sledujeme pouze malé přírůstky pacientů s koronavirem, kteří navíc přinejmenším zčásti umírají s nemocí Covid-19, nikoliv prokazatelně na ní.

Pokud si ale vezmeme, že za normálních okolností v České republice zemře každý rok přibližně 30 000 lidí na rakovinu, stačí jen několikaprocentní nárůst a už jen tento přírůstek – způsobený zanedbáním péče v době koronavirové – bude vyšší než pravděpodobný celkový počet obětí Covid-19.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.