Jak bojovat s alergií na srst koček a psů?

Pokud máte doma psa nebo kočku a byla vám zjištěna alergie na srst, musíte začít dodržovat hned několik důležitých pravidel. Domácí mazlíčci jsou totiž po alergiích na pyly a prachu třetí největší původce všech alergií. Pozor si dejte i na kožešiny na oblečení.

Srst našich domácích mazlíčků dokáže vyvolat zánět očních spojivek, svědění i astma. Pokud ale začnete dodržovat základní hygienická pravidla a pořídíte si vysavač s HEPA filtrem, riziko potíží se sníží. Tento filtr umí ze vzduchu odstranit až 99,97 % škodlivin a částice velké jen 0,01 mikrometru.

Zvířecí srst se totiž drží hlavně v kobercích, čalounění a ulpívá i na oděvech. Kočičí srst umí i několik měsíců poletovat ve vzduchu. Za alergické reakce mohou i drobounké částečky z výměšků, jako jsou sliny, moč, výkaly a další alergeny uvíznuté v srsti. Ty pak kvalitním vysavačem vysajete.

Jak snížit množství alergenů

  • V místnostech, kde máte klece pro ptáčky, morčata nebo pelíšky pro kočku či psa, musíte uklízet včetně vysávání koberců, podlah i čalounění, vytírat každý den a prát jejich pelíšky.
  • Pořiďte si pevné podlahy bez rýh, které snáz udržíte bez chlupů. Čištění je mnohem snazší. Denně je ale musíte čistit na mokro. Robotický vysavač se suchým a mokrým vytíráním vám usnadní práci.
  • I malý koberec s krátkým vlasem dokáže vázat prach, který se pak neustále nevíří ve vzduchu v místnostech. Dejte malý kobereček třeba pod stolek.
  • Vlhkým hadrem můžete otřít také srst svého psa nebo kočky. Tak odstraníte některé alergeny přímo z jejich zdroje, který mazlíčci tvoří.
  • Svého miláčka musíte vykoupat alespoň dvakrát týdně s použitím speciálních přípravků, které jsou běžně k dostání pro psy, kočky, drobné savce a ptáky. Nutná je pravidelná aplikace.
  • Pokud máte mazlíčky v posteli, nejde o nejlepší volbu. Pokud jste alergik a chcete si mazlíčka ponechat, postel by pro ně měla být tabu. I když s vámi v posteli nespí, musíte často vysávat a čistit matrace. Povlečení a bytové textilie perte často nejméně na 60 °C.
  • Pokaždé, když psa nebo kočku pohladíte, umyjte si pořádně ruce a smyjte všechny alergeny.

Co dělat, když se mazlíčka nechcete vzdát?

Kromě výše uvedených zásad vám může podle závažnosti alergie lékař předepsat léky. Někdy vám ale doporučí se zvířete zbavit. Pokud se svého miláčka ani kvůli alergii nechcete vzdát, musíte striktně dodržovat výše uvedené hygienické zásady. Zejména vysávání a pravidelný úklid je samozřejmostí.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments