Lékaři odhalili, jak koronavirus zabíjí mladé a těhotné. Napadá jiný orgán než plíce

Dlouhou dobu se mělo za to, že závažný průběh onemocnění Covid-19 se projevuje u lidí, kterým koronavirus napadne plíce. Pak dochází k jejich zánětu a nutnosti připojit dotyčného pacienta na plicní ventilaci. V takovém případě už je ale bohužel poměrně vysoká pravděpodobnost, že nepřežije.

Náhlá úmrtí mladých pacientů

S rostoucím počtem případů ale kromě starších pacientů s dýchacími obtížemi začali umírat také mladí lidé, u nichž nebyl zjištěn žádný další zdravotní problém. Dokonce v některých případech neměli ani zánět plic, případně u nich nebyl tak silný, aby je ohrožoval na životě.

Američtí lékaři nyní přišli s důležitým zjištěním, které úmrtí mladších pacientů s koronavirem alespoň částečně objasňuje. Virus totiž podněcuje vznik nebezpečných krevních sraženin.

Podle listu The Washington Post byly například v univerzitní nemocnici Emory v americké Atlantě zaznamenány krevní sraženiny u 40 % nakažených. Krevní sraženiny samy o sobě nemusí být nebezpečné, ale pokud se dostanou do srdce nebo mozku, mohou způsobit srdeční zástavu nebo mozkovou mrtvici. Krevní sraženiny mohou ale také nevratně poškodit různé tkáně, což může skončit až amputací.

Podle lékařů by právě krevní sraženiny mohly vysvětlovat, proč umírají mladší a jinak zdraví pacienti. Děje se tak přitom velmi náhle, kdy se jejich stav zhorší během několika okamžiků. Je pak velmi těžké rychle a správně zareagovat. Problematičtí pacienti přitom nemusí vykazovat žádné další symptomy a po pozitivním testu mohou být odesláni do domácí karantény, kde už jim ale v případě potíží nikdo nepomůže.

Příčina je nejasná

Některé nemocnice ve Spojených státech amerických už proto začaly Covid-19 pozitivním pacientům preventivně podávat léky proti srážlivosti krve. Bohužel už ale bylo zaznamenáno i několik případů, kdy ani tato léčba nepomohla.

Vzhledem k tomu, že koronavirus představuje pro vědu stále velkou neznámou, není jasná ani přímá příčina vzniku krevních sraženin. Jako u jiných symptomů se spekuluje o tom, že může jít o přímý útok viru na cévní systém, ale také příliš silnou a neadekvátní reakci imunitního systému, který tak paradoxně poškodí vlastní tělo.

Významnou podmnožinu pacientů, u kterých se krevní sraženiny tvoří obzvlášť často, představují těhotné ženy. V jejich případě to může souviset s vysokým prokrvením placenty, tlakem plodu na velké žíly v těle nebo hormonálními změnami, které každé těhotenství provázejí.

Sraženiny jsou stejně nebezpečné jako krvácení

V počátcích epidemie se tomuto fenoménu nevěnovala dostatečná pozornost, a to i proto, že zkušenosti s jinými závažnými viry, nenapovídala nic o tom, že by vážným projevem mohla být přílišná srážlivost krve. Naopak, například horečka dengue nebo ebola se projevují nebezpečným krvácením. Ve výsledku však sraženiny mohou napáchat obdobné škody.

O krevních sraženinách referují také zprávy z Číny. Zde probíhala studie, v rámci které byly objeveny u celých 70 % pacientů s koronavirem. Potvrzují je také lékaři z Nizozemska, kde zjistili, že se sraženiny objevují u pacientů s nejtěžším průběhem nemoci.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments