Lékaři se obávají, že jeden nepříjemný symptom mohou pacienti po překonání covidu-19 pociťovat už navždy

Jedním z nejzrádnějších faktorů koronaviru, o kterém se dosud příliš nemluvilo, je skutečnost, že kromě závažných příznaků v akutní fázi onemocnění způsobuje také dlouhodobé problémy. Zatím není zcela zřejmé, jak dlouho budou u vyléčených pacientů přetrvávat, ale u některých z nich podle vědců hrozí, že mohou lidi trápit navždy. Aktuálně se velmi problematicky jeví zejména ztráta chuti a čichu, která se některým pacientům nemusí vrátit, upozorňuje studie publikovaná v lednu v časopisu Journal of Internal Medicine.

Někteří už cítit nebudou

Autoři studie uvádějí, že celých 86 % pacientů s covidem-19 utrpělo určitou ztrátu vnímání chuti a pachů. Většině z nich se čich a chuť vrátila, ale existuje i poměrně dost takových, u kterých k tomu ani po několika měsících nedošlo. Vědci vyslovili opatrnou hypotézu, že by to mohlo trvat opravdu dlouho a vyžadovat další lékařskou péči. Oproti tomu jeden z význačných světových expertů na neurologii, Leo Newhouse, to řekl velmi natvrdo. “Někteří z nás přijdou o čich a chuť natrvalo,” uvedl ve svém příspěvku pro Harvard Health Publishing.

Výše zmíněná studie dospěla k závěru, že po šedesáti dnech se u celých 15 % pacientů čich a chuť neobnovili. Pokud si vezmete, že ztráta těchto smyslů postihuje téměř každého s covidem a spojíte si to s celkovými počty nakažených, zjistíte, že jde o obrovská čísla. Po šesti měsících se smysly nevrátily 4,7 % pacientů, což je stále hodně.

Čich se může změnit

Tato zjištění potvrzuje i další výzkum, podle kterého je to právě chuť a čich, které se do normálu vrací asi nejdéle. Jejich ztrátou trpí pacienti, u nichž všechny další příznaky odezněly. Kromě toho vědci zkonstatovali, že i když se smysly nakonec obnoví, nemusí být takové jako předtím. “Dobrou zprávou je, že čichové neurony jsou schopné regenerace. Tou špatnou ale, že ne vždy se vrátí na původní úroveň,” říká Leo Newhouse. Dodává, že nejde jen o intenzitu, ale některé vůně a pachy mohou lidé cítit odlišně.

Dalším problémem je prokázaný a logický fakt, že ztráta čichu a chuti, pokud se delší dobu nevrací, vede k depresi. Tento běžný příznak covidu-19, z nějž si mnozí stále dělají spíše legraci, tak může mít dlouhodobě obrovsky škodlivé dopady. Lidé si většinou podstatu a nenahraditelnost čichu a chuti uvědomí až tehdy, když je ztratí. Pokud si lidé nemohou vychutnat oblíbená jídla či pocítit vůni partnera, vede to prokazatelně k nižší tvorbě důležitého hormonu serotoninu. Jeho nízká hladina pak způsobuje deprese.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments