Lékaři ukázali znamení na nohách, podle kterého poznáte, že vám cholesterol ucpal tepny

Vysoký cholesterol je mnohem častějším jevem, než jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoliv jde o velmi závažný stav, mnozí vůbec netuší, že se jich bezprostředně týká, dokud jim lékař náhodou neprovede laboratorní test, nebo se v horším případě neobjeví závažné důsledky. Platí totiž, že vysoká hladina cholesterolu se dlouhé roky nemusí vůbec nijak projevovat. V tom je obrovsky zrádná a v žádném případě by se neměla podceňovat.

Stav vyžadující okamžitou pomoc

Zjednodušeně řečeno se dá říct, že příliš mnoho cholesterolu v krvi postupně ucpává cévy a tepny a brání tak správnému průtoku krve k srdci. Cholesterol si pak můžete představit jako svého druhu tukové usazeniny. V důsledku vysokého cholesterolu pak vzniká choroba, kterou známe pod názvem onemocnění periferních tepen (PAD). To se může projevit na nohách, zejména potom prstech u nohou.

Příznaky PAD se obvykle vyvíjejí pomalu postupem času. Pokud se vaše symptomy rozvinou rychle, případně se náhle zhorší, může to být znamení vážného problému, který vyžaduje okamžitý zásah,” uvádí web britského zdravotního systému NHS. V takovém případě už totiž dost možná došlo k ucpání některé z tepen.

Mezi rané příznaky onemocnění periferních tepen patří křeče a bolesti v nohou při aktivitě. V klidovém stavu pak můžete pociťovat neustálý diskomfort. Spolu s tím, jak se PAD zhoršuje, nabývají symptomy na síle a jsou častější.

Foto: Shutterstock

Z nohou vyčtete mnohé

V případě, kdy už je stav skutečně vážný, se nepříjemnosti přenesou do prstů na vašich nohách. Můžete v nich pociťovat pálení či bolest nehtů. Prsty často také zmodrají. To obvykle doprovází bledá kůže na nohách a chodidlech, která značí špatný přísun krve. Může to dojít dokonce tak daleko, že se rozvine gangréna, tedy odumírání tkáně na nohách.

Mezi další příznaky patří vředy na nohách a chodidlech, které se nechtějí zahojit, bolest nohou, která neodeznívá ani v klidovém režimu, ztráta ochlupení na nohou a pocit chladu v jedné noze ve srovnání s druhou.

Lidé, u kterých se v důsledku vysokého cholesterolu rozvine PAD, mají zvýšené riziko infarktu, mozkové mrtvice, ale také amputace končetin.

Foto: Shutterstock, zdroje: NHS, Healthline

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

S vysokým cholesterolem nemám zkušenosti – já ho neměla nikdy ani zvýšený – ale kdybych strávila den v takových botách, asi by mě nohy surově bolely – a být v nich celý týden den po dni – to už by mi ty nohy asi rovnou upadly 😀