Lékaři upozorňují na léky, které byste neměli užívat před očkováním proti covidu-19

Očkování proti koronaviru je sice bezpečné a spolehlivé, ale přeci jen je třeba zdůrazňovat, že některým činnostem byste se kolem něj měli raději vyhnout.

Jednou z takových věcí je požití prášku proti bolesti před aplikací vakcíny. Mnozí se k užití paracetamolu nebo ibuprofenu uchýlí z důvodu, že chtějí předejít bolesti při vpichu, případně následné reakci těla na očkovací látku. Lékaři však upozorňují, že něco takového byste si měli odpustit. Samotný vpich nebolí a následné vedlejší účinky nebývají nikterak nesnesitelné. Naopak, pokud prášek proti bolesti užijete, můžete si zadělat na problémy do budoucna. Tyto léky totiž snižují imunitní reakci a zamezí správné tvorbě protilátek. Očkování potom nemusí být účinné a vy jen získáte falešný pocit jistoty.

Lidé po celém světě čekají na svou vakcínu, ale přehnaná příprava na aplikaci nakonec může celé snažení spíše zhatit. “Máme řadu teoretických důkazům o tom, že léky proti bolesti mění imunitní odpověď organismu na některé vakcíny. Nevíme jistě, zda se v takových případech projeví v méně efektivní ochraně před nemocí. Jde o preventivní doporučení,” uvedla lékařka Sarah Jarvisová pro deník Daily Mail. Dodala však, že snížení imunitní reakce po požití takových léků je spíše pravděpodobné.

Existuje několik studií, které se zabývaly účinky paracetamolu na efektivitu očkování obecně. Některé z nich dokázaly prokázat, že tato látka skutečně účinnost vakcíny snižuje, a to zejména pokud je požita před aplikací očkování. Odborníci však opatrně připouštějí, že nemusí být vhodné brát si tyto léky ani krátce po aplikaci injekce, kdy látka v těle silně působí.

Vědci upozorňují, že mírné vedlejší účinky vakcíny jsou poměrně časté. Jde nejčastěji o bolest v místě vpichu, vyšší teplotu, únavu, bolest hlavy či bolest svalů. Příznaky by však měly do několika hodin odeznít. Podle expertů nejde o žádné špatné znamení, jako spíše důkaz toho, že vakcína v těle skutečně pracuje a že zvyšuje jeho imunitu.

Před očkováním se každopádně nedoporučují ani nějaké větší sportovní výkony. Není ani rozumné konzumovat větší množství alkoholu. Pokud se ale půjdete projít nebo si dáte jedno pivo, nic tím nezkazíte. To samé platí o několika dnech po očkování, kdy je dobré zachovávat klid a nechat vakcínu v těle působit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.