Lékaři uvedli 5 znamení, že na vás jde mozková mrtvice. Objeví se několik týdnů předem

Mozková mrtvice je velmi závažným stavem, při kterém jde o život. Velmi často se mluví o tom, že přichází náhle. To je svým způsobem pravda, protože drtivá většina lidí to tak pocítí. Na druhé straně ale také platí, že v řadě případů se na tento problém nějakou dobu zadělává. Může jít o týdny až dokonce měsíce, jak uvádí berlínské Centrum pro výzkum mozkové mrtvice, jež citoval časopis Focus.

Signály, na které si dejte pozor

S tím se pojí také řada varovných signálů, které se mohou objevit delší dobu předtím, než mrtvice udeří. Následně opět mohou zmizet, což ale bohužel neznamená, že vážný stav nenastane. Na tyto signály si každopádně dejte dobrý pozor, a pokud se objeví, okamžitě vyhledejte pomoc.

  • Ochrnutí poloviny těla, ať už ruky nebo nohy.
  • Poklesnutá jedna strana obličeje a rtu.
  • Problémy s řečí.
  • Silná bolest hlavy.
  • Problémy se zrakem (dvojité vidění).
Foto: Shutterstock

Ženy jsou mrtvicí ohroženy více

Častěji mozková mrtvice překvapivě postihuje ženy, a to navzdory tomu, že muži žijí nezdravějším způsobem života a mají obvykle zvýšený cholesterol, což je jedním z velkých rizikových faktorů. Může to být ale dáno i tím, že se ženy obecně dožívají vyššího věku, přičemž přibývající věk pravděpodobnost mrtvice dále zvyšuje.

V případě žen je také náročnější rekonvalescence po mozkové mrtvici. Jejich prognóza léčby je horší než u mužů. To je opět dáno především tím, že ženy jsou v době mrtvice starší a mají horší sociální podporu, protože už třeba žijí samy.

V rámci prevence mozkové mrtvice by lidé každopádně neměli kouřit a také by měli omezit alkohol. Musí znát svůj krevní tlak a v případě potřeby ho léčit. To samé platí o cholesterolu. Velmi důležitá je také léčba případné cukrovky.

Foto: Shutterstock, zdroje: Focus, Mayo Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments