Bylinky, které rozpustí cholesterol v těle. Cévy budou znovu čisté

Jestliže máte vysoký cholesterol, podívejte se s námi na vhodné bylinky, které vám jej pomohou velmi dobře snížit. Společně s tím je však třeba upravit jídelníček i životní styl.

Smetanka lékařská

Pampeliška podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Vysoký obsah vlákniny čistí střeva a pomáhá při diabetu. Kořen smetanky lékařské i čekanky se používá i jako náhražka kávy. Využijte však raději čaj ze sušeného pampeliškového kořene. 2 lžičky zalijte šálkem vody, 2 minuty povařte, nechte 15 minut louhovat a po vychladnutí sceďte. Pijte čaj 2 až 4x denně.

Čekanka

Tato bylinka sníží cholesterol, čistí krev i cévy, zbaví vás zácpy a podpoří činnost jater a ledvin. Odvede tuky z těla ještě předtím, než se stihnou uložit. Stimuluje činnost žlučníku, působí detoxikačně a pozitivně působí na močové cesty a slinivku.

Kopřiva

Kopřiva snižuje hladinu cholesterolu, podporuje tvorbu krve, čistí cévy, snižuje krevní tlak, posiluje imunitu a odvodňuje. Pomáhá čajová kúra po dobu 3 týdnů 2x denně. 2 lžičky sušených listů vsypte do 250 ml vroucí vody, 5 minut povařte a přeceďte.

Rozrazil rezekvítek

Rostlina s malými modrými kvítky sníží cholesterol, pomáhá při vypocení, čistí pleť a působí močopudně. 2 lžičky sušeného rozrazilu zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut odstát a pijte 3x denně šálek 3 týdny.

Foto: Shutterstock

Zemědým lékařský

Zemědým podobně jako rozrazil snižuje cholesterol, čistí krev, podporuje zažívání a napomáhá pocení. Pomáhá i tinktura. 1 lžičku byliny zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Pijte 30 minut před jídlem, maximálně 3 šálky denně.

Zelený oves

Oves harmonizuje zažívání a snižuje cholesterol. 2 lžičky sušeného zeleného ovsa zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut odstát a přeceďte. Při kůře pijte 3x denně.

Kotvičník zemní

Obsažené fytosteroly snižují vysoký cholesterol i krevní tlak, upravují hormonální nerovnováhu, čistí cévy, pomáhají při ateroskleróze a ischemické chorobě srdeční. Vysoce účinná je tinktura z kotvičníku zemního a užívá se opět jako delší kúra.  

Foto: Shutterstock, zdroje: NCBI, Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments