Lékaři varovali před oblíbeným vitaminem D. Odstrašující případ muže, kterému zničil ledviny

Doplňování vitaminů je velmi důležité. V posledních letech se o tom hovoří dříve než kdy dříve, a tak mají výrobci nejrůznějších vitaminových doplňků doslova žně. Platí to především o vitaminu D, který byl dlouho opomíjen, ovšem teď je jeho důležitost obzvlášť zdůrazňována v souvislosti se správným fungováním imunitního systému.

Opravdu máte nedostatek vitaminu D?

Na tom se pochopitelně nic nemění a vitamin D je pro tělo klíčový. Ovšem nekontrolované užívání nejrůznějších doplňků stravy, často v nesprávném dávkování, může napáchat více škody než užitku.

Problém podle studie publikované v časopise Canadian Medical Association nastává zejména u lidí, kteří mají vitaminu D dostatek, ovšem nenechají si jeho hladinu změřit, a přesto dlouhodobě užívají tablety na jeho doplnění. U nich může dojít dokonce k trvalému poškození ledvin.

Hlavním cílem naší studie je informovat širokou veřejnost o tom, že vitamin D ve větších dávkách u pacientů s normální sérovou hodnotou vede k otravě,” uvádí hlavní autor studie Bourne Auguste z University of Toronto. “Lidé by měli vědět, že pokud budou brát více vitaminu než je doporučeno, rozhodně si nepomohou, ale naopak si uškodí, zejména s ohledem na ledviny.

Foto: Shutterstock

Čím více, tím lépe v tomto případě neplatí

Studie upozornila na případ 54letého muže, který dorazil do nemocnice, kde rychle získali podezření na ledvinového selhání. Muž se nedávno vrátil z dovolené u moře, kde trávil dva týdny sluněním se. A jak známo, vitamin D tělo dokáže vyrábět právě ze slunečních paprsků.

Lékaři zjistili, že muž má vysokou hladinu kreatininu v krvi, což se obvykle pojí s problémy s ledvinami. Podrobnější testy pak prokázaly, že má v ledvinách ložiska vápníku.

Pacient následně přiznal, že užíval vyšší dávky vitaminu D, které mu doporučil jeho přírodní léčitel. To vedlo k tomu, že jeho tělo tvořilo velké množství vápníku, který pak poškodil ledviny.

Myslel si, že vitaminy jsou neškodné. A jeho logika byla, že čím více vitaminu D si vezme, tím bude zdravější a bude mít silnější kosti,” uvádí autoři studie.

Foto: Shutterstock, zdroje: Canadian Medical Association, WebMD

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments