Lékařka prozradila dokonalé jídlo, které si dejte před spánkem. Tělo pak bude přes noc samo pálit tuky a lépe se vyspíte

Kolikrát už jsme slyšeli poučku o tom, že večer bychom neměli nic jíst, natožpak předtím, než se odeberete ke spánku. Pro mnohé se v důsledku této mantry staly večery a noci utrpením, protože je jednoduše provází hlad. A to pouze s jedním cílem, tedy udržet si štíhlou linii, případně zhubnout. Některé výzkumy ale ukazují, že takový postup je pomýlený a příliš nepomáhá.

Hladovění není správnou cestou

Ukazuje se totiž, že není pravdou základní předpoklad, tedy skutečnost, že tělo nedokáže v noci spotřebovávat energii a vše tak ukládá do tuků. Naopak, organismus za určitých okolností tuky v noci odbourává velmi dobře. Také proto je třeba dopřávat si náležitě dlouhý spánek v délce alespoň sedmi až osmi hodin. Pokud budete spát méně, hubnutí půjde obtížně.

Z toho vyplývá, že hladovění před spánkem nedává příliš smysl. Pochopitelně, pokud spořádáte balíček chipsů nebo jídlo z rychlého občerstvení, není to vůbec optimální. Pakliže si ale třeba v sedm hodin večer dáte běžnou vyváženou večeři z kvalitních surovin, není to nic proti ničemu. Tělo si s touto energií rozhodně poradit dokáže. Naopak, v případě, že budete hladovět, začne si tělo budovat zásoby z jídla, kterého pravděpodobně sníte více v jiných částech dne.

Navíc hladovění nelze vydržet dlouhodobě. Stále častější pak budou úlety, kterými si jedině uškodíte. Pokud vás přepadne velký hlad, spořádáte ve velké rychlosti příliš mnoho nezdravých potravin.

Foto: Shutterstock

Ovoce, které pomůže shodit kila

Každopádně také existují potraviny, které jsou pro konzumaci před spánkem přímo skvělé. Jak uvádí studie v časopise Advances in Nutrition, který rozebíral vliv různých jídel na kvalitu spánku, vynikající volbou je například kiwi. Pokud si dáte dva kousky tohoto exotického ovoce hodinu před ulehnutím do postele, bude se vám lépe spát. Je to vědecky změřeno, a to i na lidech, kteří trpí nějakou formou spánkové poruchy. Nejde o velké překvapení, protože kiwi obsahuje značné množství serotoninu a antioxidantů, které mají tento efekt.

Kiwi je navíc jednou z těch potravin, u kterých si nemusíte dělat starosti, že po nich přiberete. Ba právě naopak. Kromě toho, že toto ovoce neobsahuje příliš mnoho kalorií, dokáže skvěle nastartovat metabolismus. Urychluje totiž trávení, což vede k tomu, že tělo přes noc bude spalovat tuky ve větším tempu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Advances in NutritionTaipei Medical University

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments