Každý si myslí, že umí to nejlepší rizoto. Většina lidí dělá ale zásadní chyby, zkuste to podle Pohlreicha

Pamatujete ještě na školní jídelnu a rizoto, které zde podávali? Mnohdy rozvařená rýže se sterilovaným hráškem, mrkví, masem, zasypané strouhaným eidamem v nás zanechala stopu. Někteří z nás si toto jídlo oblíbili a podobným způsobem ho stále doma připravují. To pravé rizoto ale pochází z Itálie a jeho chuť i konzistence je odlišná od našich dětských vzpomínek. Pojďte si s námi připravit rizoto podle Zdeňka Pohlreicha.

Co je vlastně rizoto?

Toto původem italské jídlo se připravuje z rýže vařené ve vývaru tak, aby získalo jemnou krémovou konzistenci. Vzhledem k rozdílnému způsobu přípravy v jednotlivých částech Itálie, najdeme velké množství různých druhů. Všechny recepty spojují druhy rýže a dvě hlavní ingredience. Abyste uspěli, vyberte rýži s vysokým obsahem škrobu a co nejvíce kulatým tvarem zrn, přidejte kvalitní máslo nebo olivový olej a bílé víno. Do toho základu již můžete, dle libosti, přidávat další ingredience, které dají vašemu rizotu finální chuť.

Kouzlo šafránu

Šafrán je jedno z nejvzácnějších koření na světě. Je sklízen výhradně ručně, protože je z květu třeba vytrhnout 3 pestíky. Ty můžete v uzavřené nádobě skladovat několik let. Pro přípravu jídla stačí vždy špetka, jídlu dodají specifickou barvu a krásnou vůni.

Zvolte speciální rýži, například typu Arborio. / Foto: Shutterstock

Co potřebujete na šafránové rizoto Zdeňka Pohlreicha?

  • 200 g rýže Carnaroli, Arborio,Vialone apod.
  • 2 na drobno nakrájené šalotky
  • 1 lžíce olivového oleje
  • špetka šafránu
  • 150 ml suchého přírodního bílého vína
  • sůl a čerstvě mletý pepř
  • 60 g másla
  • 50 g strouhaného parmazánu nebo hoblinky
  • 1 l kuřecího nebo zeleninového vývaru

Jak na to?

Na rozpáleném oleji nechte zesklovatět na drobno pokrájenou šalotku. Na tuto směs přidejte nevařenou rýži a ze všech stran ji rychle orestujte. Zalijte bílým vínem, které nechte zredukovat. Poté rýži osolte a opřete a zalijte kuřecím nebo zeleninovým vývarem. Rýže musí být zcela ponořená. Do směsi přidejte špetku šafránu a, za častého míchání, nechte vařit. Jakmile se tekutina odpaří, nebo vsákne do rýže, přilijte další vývar. Tento postup opakujte, dokud nepoužijete celý vývar a rýže není tzv. al dente, tedy ne tvrdá, ani příliš měkká.

Jako závěrečnou tečku vmíchejte máslo a posypte parmazánem.          

Pokud chcete rizoto ozdobit, můžete místo strouhaného parmazánu použít hoblinky.

Foto: Shutterstock

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments