Lékařka uvedla nejlepší jídlo, které si dát před spaním. Přes noc spálí tuky v těle a pomůže usnout

Často slýcháme, že řadu hodin předtím, než ulehnete ke spánku, byste již neměli nic pozřít, abyste na noc organismus nezatěžovali. Obzvlášť lidé, kteří mají problémy s váhou, by si na něco takového měli dávat pozor, protože tělo přeci ve spánku již tuky nedokáže spálit, a tak si je uloží.

Zlepší kvalitu spánku

Tento pohled už je ale poněkud překonaný, protože příliš zjednodušuje. Pokud se někdo stravuje zdravě a dá si třeba dvě hodiny před spaním normální večeři, nebude mít pravděpodobně žádný problém. Naopak člověk, který celý den jí nezdravé potraviny a pak se to snaží zachránit večerním hladověním, si spíše škodí.

Ono hladovění večer vůbec není dobrá strategie. Nějakou dobu to sice můžete vydržet, ale když vás nakonec přepadne hlad podpořený neřízenou chutí, neodoláte a nakonec doslova zaútočíte na lednici, kde před vámi nezůstane nic uchráněno.

Není tedy příliš dobré před spánkem nejíst. Rozhodně se ale vyplatí přemýšlet nad tím, co si dáte. Nejde totiž jen o samotný kalorický příjem. Potraviny před spaním by také neměly negativně ovlivnit kvalitu spánku, ale pokud možno ji ještě podpořit.

Foto: Shutterstock

Kiwi pomůže zhubnout

Přesně na toto téma vyšel v časopise Advances in Nutrition článek, který rozebíral účinky různých potravin na spánek. Autoři přitom zjistili, že jednou z nejlepších potravin, které si můžete dát, je kiwi. Dva kusy tohoto ovoce zkonzumované hodinu před ulehnutím ke spánku dokázaly zlepšit kvalitu spánku u lidí zdravých i těch, kteří trpí nějakou spánkovou poruchou.

Autorka studie Marie-Pierre St-Onge uvedla, že jde o důsledek významného množství serotoninu a antioxidantů, které kiwi obsahuje. Serotonin představuje mozkový neurotransmiter, který podporuje spánek. Zároveň se ukázalo, že nedostatek antioxidantů je spojen s nespavostí.

Podle studie Taipei Medical University klesla doba usínání o 35 % u lidí, kteří před spánkem pravidelně jedli kiwi. Kromě toho tito lidé také spali v průměru o 40 minut dély.

Kiwi se navíc nemusíte bát ani z hlediska nadbytečných kalorií. Toto ovoce jich totiž moc neobsahuje a kromě toho má jeho pravidelná konzumace příznivý vliv na metabolismus. Tato potravina totiž dokáže urychlit trávení a přispět k rychlému spalování tuků, a to i přes noc.

Foto: Shutterstock, zdroj: Advances in NutritionTaipei Medical University

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlasta
Vlasta
2 let

Kiwi je dost kyselé, když se jí samotné.

Anonymní žena
Anonymní žena
2 let

Mám na kiwi alergii.