Potraviny, které zabrání umírání mozkových buněk. Mozek tak uchráníte před Alzheimerem až do stáří

Jedním z největších strašáků lidstva jsou v současné době neurodegenerativní onemocnění mozku. Zatímco na celou řadu dříve obávaných chorob už má medicína způsoby léčby, pokud jde o různé formy demence, jako je třeba Alzheimerova choroba, je stále víceméně bezzubá. Vědci ale mají za to, že stejně jako jiné nemoci, také tyto lze ovlivnit vhodnou stravou.

Traumatizující nemoc

Alzheimerova choroba je považována za nejběžnější formu demence. Je neúprosná, protože spolehlivě způsobí ztrátu paměti, rozvrátí schopnost uvažování a přemýšlení. Jde o nezvratný proces, kdy mozkové buňky postupně umírají a zbavují člověka možnosti samostatně fungovat. Nakonec zbyde jen fyzická schránka člověka, která už ale není schopna rozpoznat ani své nejbližší. Bývá to přitom obrovsky traumatizující.

Ačkoliv se říká, že si mozek můžete udržet v kondici luštěním křížovek, četbou či neustálým zájmem o okolní dění, bohužel to nepomůže předcházet Alzheimerově chorobě, kterou často trpí i velmi inteligentní lidé s obrovským rozhledem.

Zdá se nicméně, že do jisté míry máme šanci ovlivnit, zda na nás obávaná choroba zaútočí. Nová studie totiž uvádí, že velmi příznivý vliv mají potraviny bohaté na flavonoidy, jako například jablka, bobulovité ovoce, čaj nebo horká čokoláda, jak uvádí studie publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition.

Čaj s tmavou čokoládou je velmi dobrou volbou. / Foto: Shutterstock

Co byste měli sníst za měsíc

Výzkum sledoval téměř tři tisíce lidí ve věku 50 a více let po dobu jednoho desetiletí. Pochopitelně se zaměřil na souvislost stravy a rizika Alzheimerovy choroby. Vědci vycházeli z již známého poznatku, že flavonoidy, jež se přirozeně vyskytují v rostlinné stravě, mají celou řadu zdravotních výhod.

Ukázalo se, že lidé, kteří konzumovali potraviny bohaté na flavonoidy v hojné míře, měli skutečně menší pravděpodobnost, že onemocní, než ti, kdo je ve své stravě neměli v takové míře zařazeny. Lidé konzumující flavonoidy měsíčně vypili v průměru 19 šálků čaje a snědli alespoň 8 jablek a 7,5 hrnečku bobulovitého ovoce.

Naše studie dává představu o tom, jak může strava souviset s poklesem kognitivních funkcí u člověka. Vzhledem k tomu, že dnes nejsou k dispozici žádné účinné léky na Alzheimerovu chorobu, prevence prostřednictvím zdravé výživy je o to důležitějším faktorem,” uvádí Pal Jacques, který studii vedl.

Foto: Shutterstock, zdroj: The American Journal of Clinical Nutrition

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments