Léky proti průjmu Smecta nesmí používat děti a těhotné. Může za to olovo

Smecta je obecně považována za velmi šetrný přípravek proti průjmu. Roky byla doporučována i pro citlivé skupiny lidí, mezi které patří děti a těhotné ženy. Začátkem roku však Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil změnu registrace u tohoto léčiva.

Není pro těhotné ženy a děti

Na základě odborných doporučení došlo ke změnám toho, komu je lék doporučen. “Změny byly provedeny v souladu s doporučeními Mezinárodní konference o harmonizaci, který reviduje povolené koncentrace elementárních nečistot v léčivých přípravcích, z důvodu obsahu stopového množství olova v léčivém přípravku Smecta,“ uvedl SÚKL

Údajně se však jedná jen o preventivní opatření.

“Analýza tohoto přípravku dle nových norem neshledala ve vztahu k olovu žádná skutečná bezpečnostní rizika, přesto jako preventivní opatření byly u léčivého přípravku Smecta odstraněny nejvnímavější populace z indikace: děti do dvou let věku, těhotné a kojící ženy.“

 

Nedostatek léčiv proti průjmu

Právě zmíněné skupiny ale lék využívaly v poměrně velkém množství. V oblasti léků proti průjmu totiž příliš mnoho na výběr neměly. Teď se situace ještě zhoršila. U dětí ve věku dva roky a výše lze použít léčbu ve formě orálního rehydratačního roztoku. Těhotné ženy mohou aplikovat to samé, ještě k tomu mají možnost použít aktivní uhlí.

Smecta je na trhu ve více variantách. Balení se od sebe odlišují obalem a počtem sáčků. Změna však platí pro všechny alternativy.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments