Neprůchodnost slzných cest. Proč vzniká a jak se jí zbavit?

Pokud si myslíte, že neprůchodnost slzných cest se týká jen dětí, že dokáže potrápit novorozence a kojence, tak věřte, že i dospělého člověka toto onemocnění může postihnout. O co se jedná a jak se projevuje? Do jaké míry pomůže prevence?

Co je neprůchodnost slzných cest?

Jde o ucpání fyziologické slzné cesty, která nemůže plnit svou funkci, tj. neodvádí slzy z oka, což vede automaticky k nadměrnému slzení, bolesti a otoku vnitřního koutku oka, ke krvavým slzám, rozostřenému vidění, opakovanému zánětu spojivek a někdy může způsobit i zánět slzného vaku.

V případě neléčení neprůchodnosti slzných kanálků dochází k opakovaným zánětům, které mohou poškodit nejen postižené oko, ale i druhé, to původně zdravé.

Příčiny vzniku problému

V dospělosti vzniká ucpání slzné cesty zpravidla následkem infikování z vnějšího prostředí, tj. prachem či jinou nečistotou, ale také poraněním a úrazem obličeje. S rostoucím věkem se taktéž zužují otvory slzných cest a tím automaticky roste riziko potenciálního vzniku překážky v kanálku. Zablokování slzných kanálků mohou způsobit i další faktory, jako jsou kamínky, cysty či nádory.

Řešení neboli léčba u dospělých

Zatímco u novorozenců a kojenců se jedná o vrozenou vadu, kde je tento problém řešen průplachem slzných cest, což není sice příjemné, ale nebolí. U dospělých osob je léčba obdobná, tj. průplach slzných cest, dilatace a intubace. Někdy účinek léčby spočívá v potírání antibiotické masti a následné masáži očních kanálků na vnitřní straně oka a u kořene nosu, což by mělo vést k jejich uvolnění. Léčba náleží jen do rukou odborníka.

Účinná prevence

Oči máme jen jedny a měli bychom si je náležitě chránit. Tím lze předejít i řadě problémům a následnému onemocnění. Podstata tkví v ochraně, tj. používat ochranné brýle při práci, kde hrozí úraz či zanesení infekce, dále při otírání oka používat zásadně čistý kapesník, dbát na dostatečnou hygienu při používání kontaktních čoček, nepoužívat jakékoliv oční kapky dlouho od prvního otevření, na oční zánět používat vhodné kapky apod.

Při včasném ošetření má dospělý člověk vysokou šanci na úplné zprůchodnění slzných cest.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments