Letní chřipka neexistuje. V horku se snadno nachladíte, ale lze to řešit a předcházet tomu

menstruace

Plný nos, škrábání v krku: žádné příjemné předpoklady k tomu strávit den na lehátku nebo v parku. Bohužel i v létě se šíří chřipkové infekce, byť je pravdou, že méně než v zimě.

Mnozí přitom mluví o takzvané letní chřipce. Z lékařského hlediska je něco takového nesmysl. Myšlena je chřipková infekce, kterou lépe známe pod jiným jménem: nachlazení. To se s klasickou chřipkou nedá srovnávat.

Kapénková infekce

Nachlazení probíhá, jedno zda v létě nebo v zimě, o poznání mírněji než chřipka. V případě takzvané “letní chřipky” dochází postupně ke kašlání, bolesti uší, bolesti v krku a zacpanému nosu, což ale za pár dní pomine. V případě opravdové chřipky jsou však pacienti skutečně nemocní, a to s vysokou horečkou a bolestmi hlavy i kloubů.

Lidé, kteří na jaře nebo v létě trpí kašlem a silně slzícíma nebo svědícíma očima, by si měli zjistit, zda náhodou jejich problémy nezpůsobuje alergie.

Nachlazení se šíří kapénkovou infekcí. Chytit ho tak můžete z kašle, kýchání, líbání, ale také potřesení rukou. Riziko je značné například v letadle, kde je hodně osob na omezeném prostoru. Vzduch je suchý, což vede k horšímu prokrvení sliznic. Kvůli klimatizacím je pak často velmi chladno. Všechny tyto faktory podporují nakažení.

Nachlazení trvá podobně dlouho v létě jako v zimě – většinou je pryč po jednom týdnu. Největší riziko nákazy dalších lidí je po vypuknutí infekce a v prvních dnech, kdy jsou symptomy nejsilnější.

Jak předejít letnímu nachlazení?

Kdo si chce léto užít naplno, aniž by byl omezován nachlazením, měl by především žít zdravě. To znamená nekouřit a nepít alkohol v excesivní míře a naopak si dopřát dostatek spánku a pokud možno se nestresovat. Stejně jako v zimě lze doporučit pravidelné a zevrubné mytí rukou. Také pohyb na čerstvém vzduchu imunitnímu systému pomůže.

Pokud se přeci jen nachladíte, měli byste se v první řadě šetřit a hodně pít. Různé domácí prostředky, stejně jako léky bez receptu pomohou symptomy nachlazení, kterými jsou především kašel, smrkání, bolest v krku a zvýšená teplota, mírnit, ale samotnou “letní chřipku” však bohužel nezkrátí.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Julie Gillová,Ostrava
Julie Gillová,Ostrava
2 let

Letní chřipka podle mě neexistuje. Nachladíte se – vyrobíte si angínu – z ledových nápojů a zmrzlin v letním vedru po zpocení. A nejhorší jsou dopravní prostředky se všemi otevřenými okny na obou stranách a střešními otvory ( viz MHD v Ostravě) – stačí v tomto průvanu zajet 15 minut a máte nachlazení jisté,alespoň ti starší určitě. Proto od třiceti stupňů venkovní teploty výše jezdím v MHD Ostrava v letních šatech a na nich ve svetru a na krku aspoň s letní šálou ! Co si sednu do autobusu nebo trolejbusu, otevře mi nějaký mladík nebo polonahá slečna v kraťaskách… Číst vice »

Miroslav Jiskra
Miroslav Jiskra
2 let

Vyžadované informace jsou k životu.