Přecházení virózy se nevyplácí. Hrozí zánět srdce i mozku

Už pěkných pár dní přecházíte virózu a myslíte si, že bude stačit víkend na doléčení. Lékům vkládáte přílišnou důvěru s domněnkou, že vás udrží při životě. Ani nevíte, co riskujete za zdravotní komplikace. Co se týče chřipky, zásadně není doporučeno ji přecházet vůbec. Chřipka vás totiž natolik zdecimuje, že vás do postele prostě donutí. Vydržet přecházet chřipku může jen opravdu silný jedinec, a i ten si zadělává na trable. Pokud jste přechodili virózu, je to sice snazší, ale i tak to tělu vůbec neprospívá. Zda si nemůžete dovolit vzít si nemocenskou, nemůžete mít volno a klid na to si lehnout a strávit dny nemoci v posteli, minimálně veškerý volný čas věnujte odpočinku a zvolněte. Nezatěžujte se tak jak v běžném provozu.

Nepřeléčená viróza spouští další

Pokud vás napadne chřipka či viróza, a vy ji neléčíte jak máte, oslabíte tím své tělo, které si to pamatuje. Pak jste náchylnější na další virózy a onemocnění díky značně oslabené imunitě. Nemocný člověk by měl odpočívat na lůžku, mít dostatečný přísun tekutin a zbytečně nezatěžovat trávení. Naopak je potřeba tělo doplňovat vitamíny. A jako bonus není špatné v místnosti, v níž se nemocný nachází, udržovat vyšší míru vlhkosti.

Jakou cenu zaplatíte za nezodpovědnost?

Oslabená imunita někdy se projevující až v následujících letech je tím nejmenším, co vás čeká. Nevědomky si zaděláváte na mnohem horších onemocněních. Největším rizikem přecházení chřipky a virózy je zánět hrtanu, chřipkový zápal plic, zánět svalů, zánět srdečních svalů a zánět mozku a mozkových blan. Mohou vznikat i problémy s bakteriálními infekcemi (zánět dutin a zánět středního ucha). S chřipkou není sranda. Tyto hrozby jsou rizikové u určitých skupin lidí s léčbou. Chřipka je onemocnění, které může ohrozit život zejména starším a chronicky nemocným lidem. Život však může vzít i zcela zdravým jedincům. Je potřeba si uvědomit, že nejvíce se umírá na komplikace spojené s chřipkou.

Jak poznat, že něco není v pořádku

Bolí vás hrudník a zle se vám dýchá? Máte poruchy srdečního rytmu, jste unavení a méně výkonní? Tak máte zaděláno na zánět srdce, mohoucí se projevovat i otoky na končetinách. Léčba u lékaře probíhá nasazením antibiotik, virostatiky a klidovým režimem. Pokud k léčbě dojde včas, není nutná hospitalizace. Jestli se však zánět srdce nenalezne včas, jsou následně zasaženy chlopně. Ty pak trpí na nedomykavost a hrozí celoživotní následky, v některých případech zástava srdce.

Ještě častějším problémem, než je zánět srdce, je zápal plic. Ten se projevuje dusivým kašlem a vracejícími se horečkami v případě zasažení průdušek. S tím jde ruku v ruce zánět hrtanu a ztráta hlasu. V obou případech je velmi důležitá okamžitá návštěva lékaře.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments