Lidé dělají velkou chybu při záchytu dešťové vody. Díky triku jí získáte mnohem více a snáze

V podzimním a zimním období máte vody v sudech dostatek, ale největší potřeba zálivky je určitě v letních měsících, kdy panují dlouhá a úporná sucha. Poradíme vám, jak dešťovou vodu sbírat ve velkém množství. Konec přetékání sudů.

Suchá léta ohrožují zahradu

Zalévání zahrady vodou z vodovodního řádu je neekonomické a neekologické. V České republice, a nejen u nás, panují v posledních letech úporná sucha. V mnohých oblastech se dokonce uchýlili k zákazu plnění zahradních bazénů pitnou vodou nebo k zákazu zalévání zahrad vodou z vodovodního řádu.

Určitě není chybou, pokud propracujete systém na zachycení dešťové vody a naučíte se s dešťovou vodou lépe hospodařit.

Konec přetékání sudů

Připravený svod ze střechy domu do sudu je jistě dobrou metodou, má ale své limity. Tím limitem je samozřejmě velikost nádoby na dešťovou vodu. Vydatný déšť vodu zachytí a sud naplní během pár minut, přebytečná voda ale odteče bez užitku. Rozhodně se vyplatí, pokud si pořídíte více nádob a začnete budovat systém přečerpávání.

První variantou je pořízení čerpadel s plovákem. Jedná se o řešení s minimální pracností, ale je třeba počítat s pořizovacími náklady.

Foto: Shutterstock

Propojené sudy

Nádoby můžete mezi sebou propojit. Ve vrchní části sudu, pár centimetrů pod okrajem, vykružte větší díru. Do té vložte běžnou hadici nebo lépe, plastovou trubku. Pod ústí plastové trubky umístěte další sud. Takto můžete propojit několik sudů najednou a vytvořit v zahradě dostatečnou zásobárnu.

Efektní nádrže na vodu

Více sudů znamená větší množství vody, narazíte ale jistě na to, že se vám velkokapacitní nádrže nebudou v zahradě líbit. Existuje několik možností, jak sudy s vodou zamaskovat a nechat je lépe splynout s okolím. Určitě si můžete pořídit nádrže s kamenným vzorem nebo jiné efektní provedení, krásně vypadají i udržované dřevěné sudy.

Sudy můžete také různě ukrýt. Nabízí se rákosová rohož, osázení okolí popínavými rostlinami, tújemi nebo keři.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

V posledních dvou letech, pršelo tak, že v zahradách stála voda – já o tom něco vím, já ty zahrady dělám už přes 20 let – opravdové sucho bylo za tu dobu tak 5x…
Letos zase není sucho – vylez z kanclu a jdi se trochu projít po okolí…opisovat pitomosti nestačí…
Jo, jsou v republice místa, kde prší výrazně méně, ale vztahovat tento problém na celé území, to chce fakt speciální postižení mozku.