Když břicho stávkuje

Máte pocit, že se vám stáhl žaludek do malé chlupaté koule, nejste schopná polknout sousto a trápí vás křeče? S bolestí břicha se potkáváme občas všichni, někdy není úplně snadné poznat příčinu obtíží.

Bolestí břicha se celá řada stejně jako důvodů, proč nás trápí. Některé jsou jednoznačné jako například akutní zánět slepého střeva, kdy ostrá bolest vystřeluje z pravého podbřišku a horečka, zvracení, průjem a celková nevolnost okamžitě naznačí, že se v břiše děje něco, co bude potřebovat rychlý zásah odborníků chirurgů.

Nepříjemné nadýmání a plynatost

Pocit, že máte břicho jako balón, zároveň neustálé křeče provází hromadění plynů v břiše, které se jen těžko uvolňují. Bojovat s těmito stavy můžete změnou životosprávy, především vyloučením nadýmavých potravin z jídelníčku (luštěniny, bublinkové nápoje, sladkosti, kynutá jídla, ostrá a smažená jídla, čerstvé bílé pečivo), alkoholu a přidáním pohybu. Sport, ale i tanec rozhýbají střeva a možná se vám uleví. Přidat můžete i fenyklový a mátový čaj.

Vředy

Když vás bolest břicha trápí nejvíc po jídle, k tomu se přidávají zažívací obtíže, jakými jsou průjmy nebo zácpy a tlak v břiše trvá řadu týdnů, bude se pravděpodobně jednat o žaludeční vřed. Vzniká narušením žaludeční sliznice kyselinou v žaludku a sice dlouhodobým překyselením zažívacího traktu. Naznačuje to nevhodnou životosprávu, dietní chyby, nadužívání alkoholu a kouření. To jsou hlavní kameny, které vašemu trávení nepřidají na pohodě. Když se navíc objeví černá stolice, znamená to, že vám vřed praskl a krvácí. Pak už je opravdu nejvyšší čas navštívit odborníka, protože tento stav je velice nebezpečný.

Jasné i nejasné signály

Někdy bolí přímo některý z orgánů v břišní dutině, jindy nedokážete přesně definovat, odkud nepříjemné pocity vycházejí. Vždycky platí, že návštěvou lékaře nic nezkazíte. Vyšetří vás pohmatem, doporučí odběr krve a sonografické vyšetření. To většinou odhalí příčinu a lékař podle ní zvolí způsob léčby. Někdy se břicho ozývá tlumenou trvající tupou bolestí, která není specifická, jindy křečemi v žaludku, pocity staženosti… Podobné bolesti se nedají jednoduše charakterizovat a lékaři nemají hmatatelné výsledky vyšetření. Mluvíme o stresových bolestech břicha, které trápí řadu dospělých, ale i děti. Vznikají z obav, přetížení v zaměstnání, ale i z obav, strachů, prožitého traumatu. Někdy si diskomfortní stav břicha s prožitým traumatem nespojíme, tedy o něm lékaři neřekneme a on jen těžko hledá objektivní nález.

Pravidelná očista těla

Zažívání, celému trávícímu ústrojí prospívá, když si dopřejeme očistné odlehčené dny, kdy jíme lehce, co nejvíc zeleniny a ovoce, pijeme ovocné a zeleninové šťávy. Vynecháme koření a smažení, stačí rybu nebo bílé maso upéct, podusit či uvařit v páře. Zažívací trakt i odolnost celého těla podpoří probiotika. Probiotické bakterie osidlují střeva, sliznice žaludku a celého zažívacího ústrojí a pomáhají udržovat rovnováhu, posilují imunitu, napomáhají vstřebávání živin do těla. Přispívají k odolnosti močových a pohlavních cest odolávat infekcím, takže velmi efektivně brání průjmům a zácpám. Vybírejte si jogurty a mléčné výrobky s vysokým obsahem probiotických kultur a jezte je pravidelně. Výzkumy ukazují, jak se po konzumaci probiotických bakterií lidem zlepšila odolnost a celkové prospívání.



Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments