Lidé už mi tady brečí, popsala bankéřka. Ceny nemovitostí se propadají, pro mnohé je to problém

Dlouhou dobu jsme byli svědky toho, jak ceny nemovitostí pouze stoupají. Mnozí z toho nabyli dojmu, že se tak musí dít i nadále a není možné, aby byty a domy byly ještě někdy levnější. Vlastně by tak šlo o stoprocentně jistou investici. Jenže jak známo, něco takového neexistuje, ačkoliv by si to všichni přáli.

Těžké chvíle na přepážce

A nakonec se ukázalo, že tímto zlatým grálem nebudou ani nemovitosti. Naopak se zdá, že se na nich spálilo značné množství Čechů, ačkoliv o tom možná ještě ani neví. Pokud však byt kupovali v posledních letech, obzvlášť potom na hypotéku, je docela pravděpodobné, že se mohou dostat do potíží.

Server PrahaIn přinesl svědectví bankéřky, která pohovořila o tom, jak její klienti reagují na zvyšování sazeb, které se týká jejich hypotečních úvěrů. Jde o postupný proces, kdy se vysoké sazby týkají stále většího množství klientů spolu s tím, jak jim končí fixace a oni si musí úvěr přejednat.

Když jim bankéřka oznámí novou výši úrokových sazeb, reagují lidé často velmi emotivně. Nejprve je prý ticho, potom následuje šoková reakce a pláč. I pro samotnou bankovní úřednici je to prý náročné. Klientům by chtěla pomoci, ovšem její i jejich možnosti jsou omezené.

Jako příklad uvádí rodinu z Mělníka, která si zafixovala úrokovou sazbu na pět let. V tomto období platila 11 tisíc korun. Jenže fixace skončila v nejméně příhodnou dobu. Teď musí platit dvojnásobek. Není jim prý jak pomoci.

Foto: Shutterstock

Lidé chtějí nemožné

Lidem stále více dochází, jak moc si pořízením vlastní nemovitosti naběhli. Vše jim vycházelo v časech, kdy byly úrokové sazby extrémně nízké, jenže to není normální prostředí. Jakmile se zvýšily, a to ještě mohou v růstu pokračovat, dostávají se do problémů.

Podle bankéřky se v současné době takřka neposkytují nové hypotéky. Naopak přibývá klientů, kteří do banky chodí s tím, aby tato odkoupila jejich nemovitost a převzala hypotéku. Jenže takové služby zdejší bankovní domy nenabízejí.

Dotyčným tak nezbývá než umístit svůj byt nebo dům na trh, který je však zamrzlý. Pravděpodobně tak nedostanou částku, kterou si představovali a dost možná ani částku, za kterou nemovitost kupovali. Obzvlášť ti v zoufalé situaci budou zřejmě usmlouváni o pořádný kus níže. I tak jim nezbude než prodat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments