Lidé v Česku topí jako utržení ze řetězu. Přijde pro ně tvrdá rána, bude jim zima

Dnes už nikdo nepochybuje, že zde máme energetickou krizi nemalého rozsahu. Současníci žádnou takovou nepamatují, což s sebou nese tu nevýhodu, že pro ně má stále poněkud abstraktní podobu neustále se zvyšujících nákladů za elektřinu a plyn.

Omezení přijde

Málokdo ale tuší, že tyto komodity mohou být reálně nedostatkové. Až příliš rychle jsme si zkrátka zvykli na to, že když otočíme kohoutkem, tak radiátor začne okamžitě topit a že se to nikdy nemůže změnit. Tak jednoduché to ale bohužel není.

Nedostatek energií nás může postihnout hned několika způsoby. Buď bude třeba plyn natolik drahý, že si ho prostě nebudeme moci dovolit, protože kdo bude mít třeba 500 tisíc korun na vytopení rodinného domku, že? Nebo ho prostě v trubkách nebude dost a po otočení oním kohoutkem se nic nestane. Bude stále zima.

Pochopitelně, to je hodně černá vize. Ostatně, máme tu státní aparát od toho, aby se v této podobě nenaplnila. Prakticky jisté ale už je to, že se budeme muset omezovat. To platí pro všechny v Evropě, ale jak se ukazuje, pro Čechy dvojnásob.

Foto: Shutterstock

V Česku se topí podstatně víc než jinde

Jak totiž uvádí náměstek ministra průmyslu, v západních zemích jsou už dnes v podstatě zvyklí topit na 19 nebo 20 stupňů Celsia. Pokud jim tak bude nařízeno, aby si ubrali ještě stupínek, nebude to pro ně žádný velký rozdíl. Důvodem je mimo jiné to, že na Západě byly ceny energií poměrně vyšší než u nás už před touto krizí.

V Česku jsme ale prý zvyklí topit na 24 stupňů. To číslo mě popravdě ohromilo, protože to už je skutečně velké přetápění vnitřních prostorů. Skutečně se tak ukazuje, že povídačky o tom, jak Češi doma pořádně zatopí a chodí ve spodním prádle, nejsou vůbec vymyšlené.

Pokud bychom se tak museli kolektivně omezit na topení na 18 nebo 19 stupňů, bude to znamenat pro mnohé velkou ránu pro jejich tepelný komfort. Takovým lidem zřejmě při těchto teplotách bude nepříjemná zima.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Proč se hádáte? Nechápete to?
Voda na mlýn neschopným fialkám, které pro lidi této země odmítají cokoliv udělat! 🤦‍♂️ Dělají z nás hloupý národ a vy jim na to skočili. 🤔😴

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jiří

Přesně tak, nekecat a makat. Pokud Fiala dokázal spustit krizi na celé planetě, tak je to prostě bůh! Stačí požádat Okamuru a Babiše ať vám dodají levné energie a jídlo a je po problému. Stačí když to udělají jednoduše, založí firmu a okamžitě a s obrovským úspěchem začnou dodávat lidem levné energie. Na to bohatě stačí jejich kapitál, na co čekají, když to umí? Chtějí vás ožebračit? Vždyť Babiš je největší výrobce jídla v Česku, proč nezlevní? Že má drahé energie? Tak at si je kupuje od své nové distribuční firmy, která je dodá i vám!

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Jan

Přesně. Babiš vám dá vše ale nejdřív mu musíte dát 3 x tolik.

karelka
karelka
1 rok

Za komoušů jsem snižoval teplotu v bytě otevřením okna, za vysněného kapitalismu budu v baráku mrznout, aby zbyly miliardy na Fantomy….

Jan
Jan
1 rok
Reply to  karelka

Za tolik let musíte mít parádně zainvestováno! Dům, chata, byt, akcie, pozemky, zlato, nějaké sběratelské předměty, nebo jste investoval do sebe. Například hospoda, dovolené, auta. No tak si teď vyberete dividendy a z těch to zafinancujete. Kdo chce, pouze otočí termostatem o stupeň a vzrostou mu náklady o 8%. S každým dalším stupněm dalších 8%. Když otočí na druhou stranu, bude to o cca 8% levnější.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

Vy opravdu nic nechápete!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Tak mi zkuste napovědět.

Jan
Jan
1 rok

Topit přes 20 je debilita! V paneláku k vidění snad u většiny, tak se aspoň vzpamatují. V západních zemích mnohdy topí i na nižší teploty, v Británii běžně na 16-17 a nevadí jim to. Bylo na dovolené, bude na topení 😀

Eva
Eva
1 rok
Reply to  Jan

Ještě že nejsem závislí jen na plynu ale máme kotel na tuhá paliva to bude krásných 23 stupňů

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Jan

Tak se tam odstěhujte.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Vy brečíte že nemáte co žrát, ne já. 19 mi vyhovuje. V Rusku je to ještě horší, tam máte běžně bytovku s rampouchy uvnitř 😀 to by vám mohlo vyhovovat.

Last edited 1 rok by Jan
Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

Vy určitě víte co to je když nemáte co do hrnce,určitě víte co je to +3 stupně a samozhreme jste zažil i jinovatkou v domě!Já ano tak tu prosím vás neplacejte o něčem,co jste nikdy nezažil!A v Rusku je jiné podnebí tak tu nezaměňujte holínky a hodinky,chápu ono se oboje natahuje,že!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Ano, zažil a vím. Stav kdy není co do huby jsem zažil za Komančů. Spokojená?

Petr Zimmer
Petr Zimmer
1 rok
Reply to  Pavel

Souhlas.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Petr Zimmer

Když chcete ruské způsoby, odstěhujte se do ruska.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Jan

Debilita? Tak jednoduché regulování teploty tu není. Jsou i nemocní lidé, jako já. Když opravdu hodně mrzne, tak ani na 20 nevytopim. Netopí kotelny podle venkovní teploty. Pak je zas 5 nad nulou a topení i když je radiátor zastaven, topí na plno. Či je to chyba? Kotelny. Běžte si stěžovat na kotelny.

Last edited 1 rok by Karel
Jan
Jan
1 rok
Reply to  Karel

To musíte vy, já si to nastavím sám na 19 a mám 19. Kotelny jedou podle topné sezóny a nikdo se nezamýšlí nad aktuální venkovní teplotou, prostě je sezóna tak se topí. Tohle změní jen vaše peněženka, musíte je tak dlouho kopat do zadku, až začnou používat hlavu. Platí zejména pro bytová družstva a svj. Dokud na těch schůzích bude jen pár skalních a ostatní na to budou házet bobek, budete vyhazovat prachy oknem za nic. Bylo ve vašem zájmu se starat a zajímat, teď už je pozdě a budete to mít drahé. Můžete si za to sami.